Zakon bi trebao na snagu stupiti s početkom iduće godine, a do kraja 2009. u sustav OIB-a trebalo bi biti uključeno gotovo 90 posto 'usluga' za koje će taj broj služiti, rečeno je na današnjem susretu s novinarima u Ministarstvu financija.
Uvođenje OIB-a u Ministarstvu financija drže jednim od najsustavnijih načina borbe protiv korupcije do sada u Hrvatskoj. Naglašavaju da, iako će se OIB-om pratiti tekuće stanje, to ne znači da će time osobe koje su u prošlosti počinile neki prekršaj biti amnestirane, već da će dapače državnim institucijama biti lakše prikupiti sve nužne podatke o tome.
Zbog uvođenja OIB-a građani neće morati mijenjati postojeće dokumente, već će on biti upisan na dokumente koje će podizati nakon što im stari isteknu. Novorođenima Porezna će uprava OIB izdavati po rođenju, a pravnim osobama prilikom osnivanja.
OIB će državnim institucijama omogućiti automatsku razmjenu podataka o nositelju broja, pri čemu će dostup svim podacima imati samo Središnji registar pri Poreznoj upravi, a pojedine institucije imat će uvid samo u podatke iz svoje nadležnosti.
Iz Ministarstva financija najavljuju i kako će po prihvaćanju prijedloga Zakona o OIB-u u Saboru, započeti i edukacijska kampanja u kojoj će građani biti upoznati sa svim bitnim odrednicama OIB-a, koji bi prvenstveno trebao smanjiti birokraciju te birokratski trošak za građane.