Banožić je rekao novinarima da stručne skupine proučavaju detalje iz ponuda koje se ne odnose samo na nabavu višenamjenskih borbenih aviona nego i na sustav naoružanja i simulatora kao i daljnju obuku pilota i tehničara.
Zbog toga, zaključio je, postoji puno pitanja koje prvo treba riješiti sa stručne strane, a nakon toga ide financijski dio, a onda tek vanjska diplomacija.
Bez komentara na Milanovićevu izjavu
Nedavnu izjavu predsjednika i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Zorana Milanovića da je državni tajnik SAD-a Mike Pompeo u nedavni posjet Hrvatskoj došao da bi nam "probao uvaliti američke avione", Banožić nije želio komentirati.
Banožić je sredinom rujna izjavio da je 12. prosinca rok Međuresornom povjerenstvu da odluči koju će ponudu za nabavu borbenih aviona predložiti za odabir.
Četiri ponude na stolu
Potvrdio je tada i da najbolja ponuda ne mora biti i konačna jer će, rekao je, Međuresorno povjerenstvo razgovarati sa svakim ponuditeljem i postoje razni elementi koji će odlučiti o konačnoj odluci, kao što su eventualni broj simulatora, paket naoružanja, obuka pilota, otplatni plan i suradnja među državama, a očekuje da će ponuditelji u razgovorima i "smanjiti" iznos ponude.
Hrvatska nabavlja 12 borbenih aviona, a dobila je četiri ponude. SAD nude novi F-16 blok 70, Švedska je Hrvatskoj ponudila novi avion Gripen C/D model, Francuska nudi polovni model aviona Rafal, a Izrael polovni model F-16, blok 30.