Dvije godine Milinovićevog zakona otežale su živote mnogih od 15 posto građana koji se bore s neplodnošću.
'Godine u ovim našim problemima idu ekstra brzo - sa svakim ciklusom reproduktivna situacija je sve lošija, dobivanje jajnih stanica sve teže. Ljudima prolaze godine, a šanse su im bitno smanjene', kaže Antonija Klempara iz Inicijative osoba koje se bore s neplodnošću.
Ministar zdravstva brani zakon i tvrdi - nakon dvije godine ima i rezultate koji pokazuju da je uspješan. 'Nakon donošenja ovog zakona u Hrvatskoj je rođeno 20 posto više djece ili 1.019 djece. Znači 170 djece više nego po starom zakonu', naglasio je Milinović.
Hrvatska, tvrdi ministar, takvim parovima daje i više od drugih zemalja. 'Mi plaćamo i postupak oplodnje i kod žena starijih od 40 godina'.
Ministrovim visokim brojkama parovi ne vjeruju. A ne vjeruje mu ni oporba koja će ako pobijedi na izborima - Milinovićev zakon ukinuti.
'Jedan od prvih zakonskih prijedloga u Saboru bit će novi zakon o MPO gdje ćemo omogućiti građanima Hrvatske, kojima ta metoda treba, da je ostvare u Hrvatskoj', najavio je SDP-ovac Mirando Mrsić.
Milinovićev zakon, tvrde kritičari, mnoge parove tjera da po dječji osmijeh odlaze u inozemstvo gdje plaćaju skupe postupke. 'Oko 2.500 eura, ovisi od para do para', istaknula je Atonija Klempara te dodaje kako nakon tri godine postupaka i borbe kako bi suprug i ona postali roditelji samo želi da drugi parovi ne prolaze taj bolan put do roditeljstva.