"Da je SDP formirao vladu, referendum bi bio održan i Hrvatska bi bila u NATO-u, budući da bi građani, uvjeren sam u to, na referendumu donijeli pozitivnu odluku, jer bi prepoznali interes Hrvatske", rekao je Milanović novinarima ispred štanda Građanske inicijative za prikupljanje potpisa za referendum o ulasku u NATO.
Istaknuo je kako se SDP zalaže za ulazak Hrvatske u NATO, ali i smatra da tu važnu i dalekosežnu odluku politika i građani moraju donijeti zajedno, i to referendumom kao oblikom participacije svih građana.
"Ako ovo (ulazak u NATO) nije tema za referendum, onda nije ni jedna tema. Nije kriterij je li nešto u Ustavu zapisano (kao obveza) da se za to mora održati referendum, nego je li to instrument politike i demokracije koji želimo primijeniti. Još uvijek možemo biti i za NATO i za referendum, ali HDZ to očito ne želi", kazao je Milanović.
"Referendum kao institut demokracije nema smisla ako se bojimo građana, a vladajuća koalicija se bez razloga boji građana. Ako se bojimo građana onda nam demokracija ni ne treba, onda sve odluke možemo donositi u kabinetu", dodao je.
Glasnogovornik Odbora za referendum Aleksandar Hatzivelkos izvijestio je kako je do sada peticiju potpisalo između 65.000 i 70.000 građana, što je, kaže, respektabilan broj za koji očekuje da će potaknuti još više građana na potpisivanje peticije.
Upozorio je da se Odbor suočava s problemom tajnosti JMBG-a, budući da brojni građani voljni potpisati peticiju nemaju stare dokumente s JMBG-om i taj broj ne znaju napamet.
"To je apsurdna situacija koju ne možemo razumjeti, jer država može raditi iznimke u zakonu kada se zbog posjeta predsjednika Busha dopušta okupljanje na Markovu trgu, ali neće raditi iznimke po pitanju JMBG-a, iako bi to naišlo na veliku potporu u javnosti", rekao je Hatzivelkos.