Saborska rasprava

Ministar branitelja Matić: Muka mi je biti ministar, sreća da sam bio u logoru!

Slika nije dostupna
Sabor raspravlja o izmjenama Zakona o pravima hrvatskih branitelja. Većina klubova je za objavu registra, a HDZ svoju podršku uvjetuje prihvaćanjem amandmana prema kojem bi svaki branitelj za objavu trebao dati pisani pristanak.

Ministar branitelja Predrag Matić pozvao je jutros saborske zastupnike da podrže izmjene Zakona o pravima hrvatskih branitelja, kojim se omogućuje javna objava popisa branitelja te apelirao na njih da raspravu o konačnom tekstu tog zakonskog prijedloga vode konstruktivno, bez teških riječi.

"Apeliram da rasprava bude konstruktivna, a s moje strane, s obzirom da sam u proteklom razdoblju dobio puno poziva hrvatskih branitelja koji su mi dali potporu i rekli da se ne spuštam na razinu razgovora kakva je bila prošli put, odgovorit ću vrlo rado na sve konstruktivne prijedloge, na one druge neću uopće odgovarati", poručio je Matić zastupnicima te je rekao: Muka mi je biti ministar, sreća da sam bio u logoru!

>> Markač: Nije vrijeme za objavu Registra branitelja

Istaknuo je da njegovo ministarstvo nije u konačnom zakonskom tekstu ništa mijenjalo u odnosu na prvo čitanje, "budući da smo stvarno temeljito pripremali ovaj zakon". Tim se Vladinim prijedlogom omogućuje javna dostupnost popisa hrvatskih branitelja iz Registra, uz, kako tvrde u Vladi, puno poštivanje odredbi Zakona o zaštiti osobnih podataka te zakona kojima je uređena tajnost klasificiranih podataka.

U općem dijelu Registra bit će navedeni ime, prezime i ime jednog roditelja branitelja, datum, mjesto i država rođenja, spol, mjesto prebivališta i adresa stanovanja, broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu, pripadnost borbenom ili neborbenom sektoru, pripadnost MUP-u ili MORH-u te status (branitelja ili dragovoljca). U posebnom dijelu Registra nalazit će se naziv postrojbe kojoj je branitelj pripadao i razdoblje sudjelovanja u Domovinskom ratu, dok će pomoćni podaci iz Registra služiti za tehničku podršku i razmjenu podataka s drugim tijelima i pravim osobama.

Javno dostupni u elektroničkom obliku bit će ime, ime jednog roditelja, prezime, godina i mjesto rođenja, ukupan broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu, pripadnost borbenom ili neborbenom sektoru prikazana po broju dana i pripadnosti MUP-u, odnosno MORH-u. Javno dostupni u elektroničkom obliku mogu biti i podaci iz posebnog dijela Registra branitelja temeljem pisane privole hrvatskog branitelja. Ništavnima se proglašavaju rješenja o novčanim pravima osoba koje tijekom Domovinskog rata nisu bile pripadnici Oružanih snaga RH, čime se želi riješiti pitanje podignutih tužbi pripadnika HVO-a protiv Hrvatske.

Izmjenama se omogućavaju povoljniji uvjeti za obiteljsku mirovinu u pogledu godina života udovica umrlog Hrvatskog ratnog vojnog invalida (HRVI) I. i II. skupine, kojemu je do smrti bilo priznato pravo na doplatak za pomoć i njegu druge osobe. Status hrvatskog branitelja moći će ostvariti osoba kojoj je u odgovarajućem postupku utvrđeno samovoljno napuštanje postrojbe ili napuštanje bez dopuštenja nadležnog zapovjednika, ako se ponovno odazvala mobilizaciji ili dragovoljno pristupila Oružanim snagama te službu završila s časnim otpustom.

Pravo na stambeno zbrinjavanje ostvarit će i dragovoljci, pripadnici borbenog sektora, koji nisu stekli status HRVI, a u ratu su proveli najmanje dvije godine. Udovicama i izvanbračnim suprugama poginulih hrvatskih branitelja omogućuje se sklapanje nove bračne ili izvanbračne zajednice bez gubitka stečenih prava, uz uvjet da nakon njihove smrti ta prava ne može naslijediti njihov novi bračni ili izvanbračni drug kao ni njihova zajednička djeca.

Hrvatski branitelji koji su smrtno stradali u obrani suvereniteta Hrvatske smatrat će se povijesno značajnim osobama, te ako nemaju nasljednike, vlasnici groblja (jedinice lokalne samouprave) nastavit će s održavanjem njihovih grobnih mjesta. Jača se pravo na prednost pri zapošljavanju branitelja, ratnih invalida i djece poginulih branitelja, uvođenjem novih prekršajnih kazni za nepoštivanje tog prava od 15.000 kuna za pojedinca do 300.000 kuna za ustanove i institucije.

Većina klubova za, HDZ protiv izmjena Zakona

Većina saborskih klubova podržala je predložene izmjene, dok se HDZ tome usprotivio, prozivajući vladajuće da samo skreću pozornost s problema koji stvarno opterećuju hrvatske građane, među njima i branitelje.

Franko Vidović je u ime SDP-a naglasio kako popis branitelja treba objaviti zbog njihove časti i dostojanstva, kako bi se njihove obitelji, ali i svi hrvatski građani mogli njima ponositi i zahvaliti im što Hrvatska ima budućnost i što živimo u slobodi. "Pošteno je da se zna tko je branio ovu šaku zemlje na kojoj živimo, koja nam je dana od Boga", poručio je Vidović, ističući da hrvatski građani imaju pravo znati tko su njihovi heroji.

Replicirao mu je Josip Đakić (HDZ), prozvavši Vladu da predloženim zakonskim izmjenama daje lažnu nadu braniteljima da će im biti bolje, da će dobiti neka prava koja nikada neće moći koristiti jer za njihovu provedbu nisu osigurani novci u proračunu. "Objava Registra branitelja samo je jedan u nizu bacanja kostiju pred narod koji je bez posla, bez novca i koji je u sve težoj situaciji, jednako tako i branitelji. Obećavati im prava koja nikada neće moći koristiti je isto kao bacati benzin na vatru", rekao je Đakić. Vidović mu je odgovorio kako osobno nema ekskluzivitet zastupati interese hrvatskih branitelja, ali da to nema ni Đakić. "To je popis najčasnijih ljudi u Hrvatskoj i treba ga objaviti", poručio je.

Za repliku se javio i Duje Marasović (HDZ), ocijenivši kako je osnovni cilj objave popisa branitelja "samo priprema za oštar pristup prema braniteljima koji će doći u idućim vremenima".

Hrvatski laburist Mladen Novak ocijenio je lošim što se rasprava o 'braniteljskom zakonu' svela samo na to treba li objaviti Registar branitelja ili ne, pa onda i je li to lista ponosa, stup srama ili dokazni materijal. "Treba ga objaviti, pa da to skinemo", istaknuo je navodeći da bi se Ministarstvo branitelja trebalo više baviti drugim problemima koji danas muče branitelje.

Po njemu, u zakonu je sporna podjela na borbeni i neborbeni sektor jer zna se, kaže, tko su branitelji, a tko ostali sudionici rata. Upitao je i zašto pričuvni čin dobivaju oni koji su zaslužni za promociju Hrvatske. Pa valjda za to postoji neko drugo priznanje, a ne pričuvni čini, dodao je. Naveo je kako bi kod listi čekanja na operaciju, ranjeni ili oboljeni branitelji trebali imati prednost, a trebalo bi vidjeti i što sa statusom stradalih zaposlenih u Domovinskom ratu.

Podsjetio je i na slučaj ratnog zapovjednika obrane Vukovara Mile Dedakovića Jastreba i naglasio da ima puno branitelja kojima je pomoć potrebna, a nemaju je.

Damir Kajin (IDS)
je ocijenio da će se zakonskim izmjenama poboljšati položaj hrvatskih branitelja te da je ovo pravi trenutak za donošenje zakona. "To je dobar zakon jer uvodi niz prava i ako oko nečega treba postići konsenzus, onda je to ovaj zakon", naglasio je. Ustvrdio je i kako hrvatski branitelji nisu bili zapostavljeni već da je za njih brinula svaka vlada, te apelirao da se slučaj Mile Dedakovića ne politizira i ne imputira ministru Fredu Matiću koji se zajedno s njime borio u istoj postrojbi u Vukovaru. "Ako je bio ponižavan 1991., danas mu se mora odati počast", rekao je Kajin.

I Petar Baranović (HNS) istaknuo je kako Sabor popis branitelja treba staviti u kontekst koju mu i pripada.  "To je popis ponosnih, zaslužnih, onih koji su dali svoju mladost, mnogi svoje zdravlje, neki i živote, da danas u slobodnoj i demokratskoj državi raspravljamo o zakonima koji bi trebali značiti boljitak za Hrvatsku", poručio je.

'Dajete obećanja za koja unaprijed znate da ih nećete moći ispuniti'

Tomislav Ivić (HDZ) prozvao je vladajuće da kroz zakon braniteljima daju obećanja za koja unaprijed znaju da ih neće moći ispuniti jer za to neće biti novca u državnom proračunu. "Ništa gore od lažnih obećanja", rekao je.

HDZ se protivi i objavi popisa branitelja, jer će to, istaknuo je, dopustiti da ulica sudi je li netko bio branitelj ili nije, otvoriti mnoge rasprave i sporove, pa i sudske, te dovesti do daljnjih podjela u braniteljskoj populaciji. "Svjesni smo da među 500 tisuća branitelja ima i onih kojima tamo nije mjesto, ali protiv smo namjere da se zbog pojedinačnih slučajeva dovodi u pitanje cjelokupna populacija", istaknuo je Ivić.

HDSSB je podržao objavu popisa hrvatskih branitelja, ali i pozvao na objavu popisa hrvatskih građana koji su sudjelovali u agresiji na Hrvatsku. "Svi hrvatski građani trebaju znati protiv koga su se njihovi branitelji borili, jer danas su svi oni umiljati i dobri komšije", poručio je Zoran Vinković.

HDZ predložio amandman kao uvjet za podršku

Kasnije se ponovno javio HDZ-ovac Josip Đakić koji je uime svoje stranke predložio amandman da se od svakog branitelja traži pisana dozvola za objavu općeg dijela registra i da bi HDZ u tom slučaju glasao za.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook