Ali, kad se prije tri tjedna svijetom u rekordnom roku proširila vijest o stravičnom potresu i tsunamiju u Japanu, mi smo u sažaljenju s prijateljima pričali o veličini katastrofe. A Ana, Aljoša, Vlatka i Jasminko nisu skidali pogled s mobitela jer su znali da bi mogao zazvoniti, a glas s druge strane ih pitati: koliko brzo se možeš spakirati?
Prošli su dugu i opsežnu obuku kako bi postali volonteri Hrvatskog Crvenog križa, a među sobom se zovu 'katastrofičari'.
Nitko iz hrvatskog tima za katastrofe nije otišao u Japan, jer je ta zemlja vrlo organizirana i spremna na potrese i slične prirodne katastrofe. Zato se nije ni obratila Međunarodnom crvenom križu za pomoć. Ali, Pakistan, Haiti, Tanzanija, Sudan i Zimbabve jesu.
Ana Županić i Vlatka Čivrag su prošle godine nakon poplava u Pakistanu napaćeno stanovništvo podučavale pravilnoj higijeni. Milijuni ljudi su postali beskućnici izloženi bolestima, gladi i žeđi. 'Ostali su mi svi u sjećanju. Jasno, jedan dio mene uvijek će biti tamo', kaže Ana.
Aljoša Ladašić je u Tanzaniji i na Haitiju postavljao tuševe i WC-e, uvijek uz pomoć tima lokalnih ljudi. Prema njegovim riječima, iako smo vidjeli puno snimaka iz tih zemalja, pravi doseg katastrofe može se shvatiti tek kad se u nju uvjerimo svojim očima.
'Mi nismo Supermani'
Jasminko Kranjčec je također bio na Haitiju, s istim zadatkom kao i Aljoša. Ekipi magazina Provjereno njegova supruga Kristina ispričala je kako su ona i dva sina podnijeli njegov boravak na drugom kraju svijeta koji je trajao 5 tjedana.
'Mi nismo Supermeni', kaže Ead Bečirević iz Hrvatskog Crvenog križa kojeg je ekipa Provjerenog snimala na vježbi pročišćavanja vode blizu Ogulina, u kojoj su sudjelovali kandidati za 'katastrofičare' iz više zemalja Europe. „Danas smo ovdje, a u ponedjeljak na svojim radnim mjestima – profesori u školama, medicinski tehničari na odjelima“, ističe Ead.