U priopćenju se navodi da je predsjednik Mesić naglasio kako će prihvaćanjem tog zakona Hrvatska učiniti još jedan važan korak u procesu približavanja Europskoj uniji, ali i postaviti čvrsti zakonski temelj za dosljednu borbu protiv svih oblika diskriminacije u našem društvu.
Predstavnici Centra za ljudska prava izvijestili su Predsjednika o procesu pripreme zakona koji, kako su istaknuli, može poslužiti kao pozitivan primjer po svojoj otvorenosti i participativnosti jer su tijekom devet mjeseci organizirane javne rasprave i niz konzultacija sa stručnjacima i organizacijama civilnog društva.
Iz Centra za ljudska prava napominju i kako su, nakon što je zakonski tekst prošao vladinu proceduru, te nakon pozitivnog mišljenja saborskih odbora, uslijedile neke neočekivane i netransparentne reakcije u cilju sprečavanja izglasavanja tog zakona.
"Neprihvatljivo je bilo kakvo naknadno zadiranje u vrijednosne i koncepcijske osnove ovog zakonskog teksta, a pokušaj izbacivanja zabrane segregacije svakako bi spadao u tu kategoriju", istaknuli su članovi izaslanstva, stoji u priopćenju Ureda Predsjednika.