Hrvatsko je izaslanstvo naišlo na jako dobar prijem na Kubi, gdje hrvatske tvrtke mogu konkurirati za projekte u niskogradnji, telekomunikacijama i drugim područjima, te preko Kube doći do Venezuele, Bolivije i drugih država, rekao je Mesić u razgovoru s hrvatskim novinarima u New Yorku, kamo je doputovao na 64. zasjedanje Opće skupštine UN-a. Na pitanje strahuje li da će kubanska prilika za hrvatske tvrtke biti propuštena poput libijske, kazao je da je u Libiji bilo propusta i nedovoljne agresivnosti.
'Tržište nitko ne poklanja, ono se osvaja'
Osim suzdražnosti hrvatskih tvrtki, ni javnost u Hrvatskoj nije bila spremna prihvatiti otvaranje Libije prema svijetu i prilika je propuštena, kazao je Mesić. Napomenuo je da se još može dosta učiniti u graditeljstvu, u istraživanju nafte i plina, ali da 'tržište nitko ne poklanja, tržište se osvaja'. Objasnio je i ljutnju libijskog čelnika Moamera Gadafija, zbog slučaja iz 2008., kada je tadašnji veleposlanik pri UN-u Neven Jurica zajedno s veleposlanicima zapadnih zemalja u znak prosvjeda otišao sa sjednice Vijeća sigurnosti UN-a dok je libijski veleposlanik u Vijeću, po mnogima neprimjereno, raspravljao o izraelsko- palestinskom sukobu.
Mesić je ocijenio da izlazak Jurice nije bilo u redu, jer nas je Libija podržavala kod izbora u Vijeće sigurnosti UN 2007., dodajući kako je u dva pisma Gadafiju objasnio nesnalaženje hrvatskog veleposlanika, ali je to ostavilo "sjenu" na odnosima s Libijom. Mesić je rekao da će o povlačenju Nevena Jurice s dužnosti danas razgovarati s glavnim tajnikom UN-a i objasniti mu da su razlog neki prekršaji izvan dužnosti koje je on imao u Vijeću sigurnosti UN-a. Svoju nenaklonjenost Jurici, iskazanu i prije, Mesić je objasnio činjenicom da mu je za rad u UN-u nedostajalo iskustva u multilaterali, dok je za novog hrvatskog stalnog predstavnika pri UN-u Ranka Vilovića rekao da je on 'upravo čovjek multilaterale, pa se taj posao odvija sasvim dobro'.
Mesić suzdržan
Na pitanje postaje li on spona između nesvrstanih i Amerike, te kako glada na to da ga proglašavaju drugim Titom, Mesić nije izravno odgovorio, već je kazao da je oduvijek bio za to da Hrvatska ne surađuje samo sa zemljama Europske unije, gdje nam je mjesto, nego da nastavi suradnju tamo gdje su joj tržišta, gdje su bile prisutne hrvatske tvrtke i njihovi proizvodi, navodeći primjer Končarevih transformatora na Kubi.
Stjepan Mesić na na 64. zasjedanju Opće skupštine UN-a
Na pitanja o susretu s američkim predsjednikom Barackom Obamom u srijedu, na prijemu koji on priređuje za svjetske državnike okupljene u New Yorku, Mesić je kazao kako očekuje kraći razgovor s njim Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić doputovao je u ponedjeljak navečer, po lokalnom vremenu, u New York gdje će idućih dana sudjelovati na 64. godišnjem zasjedanju Opće skupštine UN-a, na raspravi Vijeća sigurnosti UN o neširenju nuklearnog oružja, te na sastanku na vrhu o klimatskim promjenama, a najveće godišnje okupljanju svjetskih državnika iskoristit će i za više bilateralnih susreta.
Predsjednik Mesić u utorak će nazočiti otvaranju sastanka na vrhu o klimatskim promjenama, koji će se održati u dvorani Opće skupštine UN-a u New Yorku, uz sudjelovanje oko 100 šefova država ili vlada članica Svjetske organizacije. Predsjednici SAD-a i Kine, Barack Obama i Hu Jintao, bit će među svjetskim čelnicima koji će govoriti na otvaranju skupa. Predsjednik Mesić skupu će se obratiti video porukom, u kojoj će iznijeti punu potporu Hrvatske ciljevima UN-a za zaustavljanje klimatskih promjena.
Cilj skupa je mobilizirati politički zamah kako bi se 'ubrzao tempo pregovora i ojačala ambicija onoga što je ponuđeno', rekao je u ponedjeljak glavni tajnik UN-a Ban Ki Moon. On je ponovio svoj poziv svjetskim vladama da se 'zapečati dogovor' o ambicioznom novom sporazumu o ograničenju emisije plinova staklenika, u prosincu na UN-ovoj klimatskoj konferenciji u Kopenhagenu. Nakon otvaranja skupa u New Yorku, svjetski čelnici će se moći uključiti u izravnu raspravu o pitanjima klimatskih promjena na više okruglih stolova.
Govoriti će i Barack Obama
Sudionici summita imat će i zajednički radni ručak, na kojem će im se obratiti bivši potpredsjednik SAD-a i dobitnik Nobelove nagrade za mir Al Gore, državnik koji je nakon povlačenje iz aktivne politike život posvetio borbi protiv globalnog zatopljenja. Predsjednik Mesić će se poslijepodne sastati s glavnim tajnikom UN-a Ban Ki-moonom, a u večernjim će satima sudjelovati na prijemu u organizaciji udruge Apel savjesti - Appeal of Conscience, u newyorškom hotelu Waldorf Astoria.
>> Mesić na Kubi: Počast Cheu, pršut Castru
Hrvatski predsjednik u srijedu će sudjelovati na otvaranju opće rasprave na 64. zasjedanja Opće skupštine UN-a, na kojem će, među ostalima, govoriti američki predsjednik Barack Obama i glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon. Nedugo poslije Obame za govornicom UN-a naći će se i iranski predsjednik Mahmud Ahmadineđad, a iz američkog je izaslanstva naznačeno kako nije predviđena mogućnost susreta dvojice predsjednika. U srijedu će predsjednik Mesić imati i više bilateralnih sastanaka, a u večernjim će satima nazočiti prijemu koji u čast šefova država daje predsjednik zemlje domaćina Barack Obama, u Metropolitan muzeju u New Yorku.
Mesić na raspravi o neširenju nuklearnog oružja
U četvrtak će predsjednik Mesić sudjelovati na tematskoj raspravi Vijeća sigurnosti UN-a, posvećenoj neširenju nuklearnog oružja, na kojem je predviđeno i njegovo obraćanje. Sjednicom će predsjedavati Barack Obama, čija je zemlja, kao predsjedvajuća Vijećem sigurnosti u rujnu, odredila temu rasprave. To će biti prvi puta u povijesti UN-a da predsjednik SAD-a predsjedava sjednicom Vijeće sigurnosti, a najavljeno je da će veliku većinu 15 članica Vijeća predstavljati šefovi država ili vlada, uključujući i libijskog čelnika Moamera Gadafija.
Predsjednik Mesić svoj će govor na Općoj skupštini UN-a održati u četvrtak poslijepodne, po lokalnom vremenu. U pratnji predsjednika Mesića, na zasjedanju Opće skupštine UN-a sudjeluje i hrvatski ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković. (Hina)