Na konferenciji za tisak održanoj nakon sjednice Međudržavnog vijeća RH i BiH, hrvatski predsjednik je istaknuo da, iako se u presudi Haškog suda za genocid u BiH "spominje genocid u Srebrenici, isključuje se krivnja Srbije".
- Tko je kriv za genocid... tko je počinio ratne zločine, to trebaju utvrditi naši sudovi ili sud u Haagu. Da li će sud u Haagu nastaviti s radom ovisit će o tome da li će svi biti privedeni koje je sud optužio i za koje je osobe ili grupe do sada Haški sud imao interes da ih suoči s argumentima koji im se stavljaju na teret, kazao je Mesić.
Oko presude u Haagu postoje različita mišljenja u BiH, no svi se slažu da "se presude, sviđale se one nam ili ne, moraju provoditi i, po mom mišljenju, moraju biti u funkciji stabilnog života na ovom prostoru u budućnosti", izjavio je čelni čovjek Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović odgovarajući na pitanje oko utjecaja presude Haškog suda na ustavno uređenje BiH.
Kada je u pitanju utjecaj presude na moguće unutrašnje uređenje BiH, Radmanović je kazao da i tu postoji razmimoilaženje.
- Ja mislim da presuda ne može utjecati na uređenje BiH. I u Predsjedništvu ne mislimo svi isto oko toga, no ja želim reći da unutrašnja stvar BiH mora biti stvar onih koji u njoj žive, rekao je Radmanović.
- U BiH građani i političari su sazreli da mogu sami odlučivati o svom unutrašnjem uređenju, kao što odlučuju o putu u EU, dodao je.
Radmanović se osvrnuo i na produženje mandata ICTY-a i ocijenio da "nismo mi oni koji su ga osnivali, određivali duljinu mandata niti financirali", ali da postoji zajednički stav da "svi optuženi za ratne zločine moraju biti privedeni pravdi" . Dodao je da se to ne odnosi samo na Haag, jer sud za ratne zločine u BiH već radi vrlo uspješno.