Dvojica predsjednika razgovarali su i o europskim ambicijama svojih zemalja, pri čemu je Mesić Voronjina izvijestio o stanju u pregovorima o punopravnom članstvu između Hrvatske i EU, a moldavski predsjednik svojem kolegi zahvalio na potpori koju Hrvatska pruža njegovoj zemlji na putu u EU.
Regionalna pitanja, osobito s naglaskom na probleme Kosova i Pridnjestrovlja, bila su također temom razgovora, a Voronjin i Mesić suglasili su se oko toga da ta dva problema nisu identična jer Pridnjestrovlje nikad nije imalo nikakvu autonomiju ni poseban status u Moldaviji.
Mesić je istaknuo kako je teritorijalna cjelovitost pravo svake
zemlje, ali i dodao kako rješenje treba svakako pronaći na miran način, pregovorima. "Bolje je deset godina pregovarati, nego deset dana ratovati", kazao je Mesić.
Dvojica predsjednika dotakla su se i pitanja liberalizacije viznog režima, u čemu bi od velike pomoći trebao biti Zajednički centar za otvaranje viza koji u Kišinjevu uskoro otvara Europska komisija za zemlje članice EU i Hrvatsku kao jedinu zemlju izvan punopravnog članstva u uniji.
Mesić je Voronjina izvijestio i o nedavno održanom zagrebačkom Energetskom summitu i predao mu predsjednički izjavu s njega, a u pogledu konkretnih poteza u jačanju gospodarske suradnje Mesić je spomenuo mogućnost da hrvatske tvrtke sudjeluju u ispitivanju tla u
Moldaviji na moguća nalazišta nafte, a Voronjin o prijevozu moldavske robe Dunavom do Hrvatske i preko nje u druge zemlje.
Nakon sastanka predsjednika i izaslanstava dviju država potpisan je Memorandum o razumijevanju između Centra za suzbijanje gospodarskog kriminaliteta i korupcije Republike Moldove i Ureda za sprečavanje pranja novca Ministarstva financija Republike Hrvatske o suradnji oko razmjene podataka povezanih s pranjem novca i financiranjem
terorizma.
Predsjednik Mesić potom je položio vijenac na spomenik osnivaču Moldavije i njezinom knezu s prijelaza iz 15. u 16. stoljeće Stefanu cel Mare si Sfintu.