'Da li će sjednica Vlade biti izvanredna ili redovita to me uopće ne interesira. Samo mora biti tematska, a to je pitanje gospodarske krize u kojoj se svijet nalazi, a pogađa i Hrvatsku', rekao je Mesić novinarima nakon predstavljanja Izvješća o društvenom razvoju Hrvatske za 2008. 'Dobra klima za promjene: Klimatske promjene i njihove posljedice na društvo i gospodarstvo u Hrvatskoj' Programa UN-a za razvoj (UNDP) u Hrvatskoj .
Ocijenio je da se svijet i Hrvatska nalaze u problemu jer je liberalni kapitalizam došao do svog vrhunca i postao je kontra produktivan, a samo je profit bio motiv. Smatra da se u svijetu moraju tražiti regulatori u globalnom financijskom sektoru te da motiv u poslovanju ne može biti isključivo profit.
Na pitanje hoće li doći do dizanja kamata na bankarske kredite kazao je da Hrvatska mora komparativno gledati što se događa u svijetu i onima koji su nam slični. 'Moramo detektirati stanje u kojem se nalazimo i tražiti odgovore, a njih moraju naći financijski sektor i Vlada. Fiskalna i monetarna politika moraju tražiti rješenje', istaknuo je Mesić.
Upitan hoće li doći do devalvacije kune, Predsjednik je rekao kako misli da do toga neće doći i da će kuna ostati pod kontrolom. Na pitanje kada se može očekivati njegov susret s hrvatskim gospodarstvenicima, Mesić je kazao da će sada imati sastanak s teoretičarima koji se u institutima i fakultetima bave gospodarstvom. 'Pitat ću puno toga', rekao je Mesić na upit hoće li ih pitati i za PDV. Osobno smatra da je sada teško smanjivati prihode državi koja je zadužena.
Upitan o odnosima sa Slovenijom istaknuo je kako se zemlje koje žele biti uvažavane i prepoznatljive u svijetu moraju držati principa. Naglasio je da je Hrvatski princip, kada je Slovenija ulazila u EU, bio da zemljama naše regije treba omogućiti da se uključuju u EU i NATO.
'Mogli smo zbog istog slučaja napisati svim europskim zemljama, članicama EU, da postoji jedan bilateralni spor gdje imamo neriješenu graničnu crtu na moru sa Slovenijom i dok mi to ne riješimo da bi bilo dobro da Slovenija ne ide u EU. To nam nije palo na pamet', kazao je Mesić ponovivši da se radi o bilateralnom pitanju.
Naglasio je da se bilateralno pitanje mora riješiti na temelju međunarodnih konvencija kojima su pristupile i Slovenija i Hrvatska. Izrazio je nadu da će savjet koji se može 'dobiti od medijatora možda biti putokaz za rješenje'.
Upitan o problemu oko slovenske ratifikacije hrvatskog pristupnog protokola za ulazak u NATO i prijetnje referendumom, Mesić je izrazio nadu da će pobijediti racionalno političko razmišljanje te da će i ta barijera biti prevladana. 'Ako to ne bi bilo onda to više neće biti problem Hrvatske već problem Slovenije u NATO paktu', kazao je.