Švicarska zabrana Thompsonu

'Ako nije točan dio o građanskom ratu bit će posljedica'

Slika nije dostupna
Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić komentirao prosvjednu notu ministra vanjskih poslova Gordana Jandrokovića švicarskim vlastima zbog zabrane ulaska u zemlju hrvatskom pjevaču Marku Perkoviću Thompsonu, te rekao kako mora vidjeti sadržaj prosvjedne note u kojoj se, prema Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija, spominje građanski rat.

‘Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova kaže da je njihova nota išla zbog toga što je tamo (u švicarskoj zabrani Perkovićeva nastupa) spomenut građanski rat, koji nije bio, i da su zbog toga intervenirali. Ja moram vidjeti taj tekst note, ako je to točno onda je to jedno, a ako nije točno, ja smatram da netko mora snositi posljedice’, rekao je Mesić u izjavi novinarima u Supetru na Braču, gdje sudjeluje u radu Ljetnje škole demokracije. Na upit tko treba snositi posljedice, Mesić je odgovorio ‘onaj tko dovodi u zabludu hrvatsku i drugu javnost’, a na pitanje je li to ministar Jandroković, predsjednik Mesić je kazao da ‘ćemo to tek vidjeti’ kad pročita što piše u prosvjednoj noti.

>> 'Nećeš više samovoljno slati prosvjedne note'

Mesić je ponovio da predsjednik republike i premijer sukreiraju vanjsku politiku, dodajući da ministar vanjskih poslova provodi tu politiku. ‘Ukoliko se prema nekoj zemlji mora ići službenom notom, onda je sasvim logično da ja i premijerka budemo konzultirani’, kazao je Mesić. Predsjednik Mesić tijekom vikenda je poslao pismo Jandrokoviću u kojem je, prema pisanju medija, oštro reagirao na hrvatsku notu uručenu švicarskom veleposlaniku, upućenu kao reakciju na odluku švicarske policije da se Perkoviću na tri godine zabrani ulazak u zemlju.

Jandroković je u svom odgovoru upućenom u ponedjeljak predsjedniku Mesiću istaknuo da je posebno neprihvatljivo bilo obrazloženje švicarskih nadležnih tijela kako je hrvatski državljanin Marko Perković postao poznat ‘za vrijeme i poslije građanskog rata’. ‘Neodgovaranje na takvu interpretaciju Domovinskog rata značilo bi da se Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija slaže s takvim stavom’, navodi se u Jadrokovićevu pismu. (Hina)

Povezane teme