Čelnici zemalja Europske unije okupljaju se u Bruxellesu uoči večerašnjeg summita. Raspravljat će o mjerama za izlazak iz krize. 'Proboj da, definitivni dogovor ne. Europa očito ide prema višem stupnju političke, a onda i financijske integracije. Ključni su po meni odnosi u Njemačkoj. Ako njemačka uđe u recesiju. Još nije ali je u flertu s recesijom nakon prvog tromjesečja, to znači da bi to moglo imati drugačiji utjecaj na politički stav Njemačke', rekao je hrvatski premijer Milanović.
Međutim prema predviđanjima najsnažnije europsko gospodarstvo neće upasti u recesiju. Njemačka se i dalje oštro protivi uvođenju euroobveznica. Kancelarka Merkel ne prihvaća podjelu tereta dugova bez podjele odgovornosti. 'Njezina izjava da neće prihvatiti euroobveznice dok god je živa je prilično hrabra. Mislim da prije ili kasnije neće biti drugog puta. Ali one moraju biti povezane s uvjetima', smatra broker Stefan Scharffetter.
Zato će se na stolu večeras naći prijedlog fiskalnog zbližavanja. I dok oko toga nema jedinstva, čini se da su ipak usuglašene mjere za poticanje zapošljavanja teške 130 milijardi eura. 'Došao sam kako bi rast bio u središtu naših napora i kako bi se donijele odluke koje će, nadam se, omogućiti dodatnu ekonomsku aktivnost u zemljama koje ju trebaju', rekao je francuski predsjednik Hollande.
'Dogovorili smo dobar program posebno što se tiče budućih ulaganja, ali i za više prilika za zapošljavanje, posebno mladih', istaknula je Merkel. Nezaposlenost je u eurozoni dosegnula 11posto. Najgore je u Španjolskoj gdje je gotovo 25 posto. Ne radi gotovo polovica mladih.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.