I samo 20-ak lipa niža cijena po kilogramu, izračunali su, njima znači gubitke u desecima tisuća kuna. Proizvodnja jednog kilograma krumpira u Međimurju je 1,30 kuna, a s tom cijenom - proizvođačima ostaje - nula.
Prebire se, odvaja, razvrstava... Ulaže se u krumpire puno vremena, truda i novca.
'Treba uložiti dosta svega, sjeme, prehrana, špricanje, uloži se, ali i dobije se', kaže Ljiljana Premuž iz Belice. A dobije se oko 40 tona krumpira po hektaru. Zarada ovisi o otkupnoj cijeni.
'Oko 1,30 kunu bi se pokrili, ne bi ništa ni zaradili ni izgubili, a sve ispod su samo gubici', rekao je Kristijan Mihalić iz Pribislavca. Kad usred ljeta posao s berbom krene, ne smetaju proizvođačima ni oblaci prašine. A i za vrućinu se već snađu... samo bi kažu jasnija pravila.
'Ako postoji zakon o kineskim krpicama, sezonskoj prodaji, tako smo mi dali prijedlog da se napravi zakon o trgovačkoj praksi da se to regulira jednom, dva, puta, godišnje', objasnio je Damir Mesarić iz Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira.
Zakon je u fazi razmatranja i rasprave sa zainteresiranim stranama, kažu u ministarstvu poljoprivrede. Uredili bi proizvođači i rokove plaćanja i naplatili kamatu za kašnjenje. Pomogao bi im i niži PDV.
'Kad bi se troškovi smanjili za tu četvrtinu, sigurno bi bili rentabilniji', rekao je Mihalić. I povećali proizvodnju krumpira.
Na sjeveru Hrvatske proizvede se oko 60.000 tona krumpira na godinu, a to je količina koja zadovoljava oko 70 % potreba hrvatskih potrošača. Ostatak dolazi iz Like, i iz uvoza.
--------------------------------------------------------------------------
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr