Zaplijenili je carinici

Mamić ostao bez jahte: Službeno ne može i privatno

Slika nije dostupna
Zdravko Mamić ostao je bez svoje skupocjene jahte. Nije ukradena već su je zapečatili carinici koji sumnjaju da je izbjegao platiti veliki porez tako što je jahta registrirana na tvrtku, a korištena privatno.

Mamić je samo jedan u nizu poduzetnika koje država napokon želi natjerati da svoje jahte doista iznajmljuju ili da plate puni porez kao privatni vlasnici. Luksuzna jahta na kojoj je najčešće boravio Zdravko Mamić ovog bi ljeta mogla ostati usidrena na Kvarneru. Carinici su joj zabranili isplovljavanje iz marine u Ičićima. Sumnjaju da je jahta registrirana na tvrtku korištena privatno, čime je izbjegnuto plaćanje više vrsta poreza: trošarine, carina, dio PDV-a i umanjen porez na dobit. U carini procjenjuju da je proračun oštećen za oko četvrt milijuna eura.

'Carinska uprava sukladno nadležnostima putem svojih carinarnica provodi trenutno niz nadzora u RH', rekao je Zlatko Grabar iz Odjela za nadzor Carinarnice Zagreb. Javna je tajna da su skoro sve skuplje jahte u Hrvatskoj kupovane preko tvrtki. Da država misli ozbiljno vidjelo se kada je među prvim moćnicima zbog izbjegavanja poreza prijavila Željka Keruma i njegovu sestru. Oni su tvrdili da su sami sebi plaćali najam.

Vlada je nedavno odlučila da će svi koji kupe jahtu na račun tvrtke godišnje od iznajmljivanja morati prihoditi barem sedam posto od vrijednosti broda. Ako su jahtu platili primjerice pet milijuna eura prihod im mora biti barem 350 tisuća. Ne ispune li kvotu carina kreće u naplatu.

'Naplaćuju se sva davanja sa zateznom kamatom i kazna, a kazna nije mala. Može biti između 20 tisuća i milijun kuna, a u slučaju da stranka to ne plati odnosno gospodarski subjekt, onda se ide sa ovrhom ili oduzimanjem plovila', objašnjava Grabar. Iako zvučna imena poput Mamićevog ili Kerumovog najviše zanimaju javnost, više tisuća plovila moglo bi ovog ljeta ostati privezano u lučicama.

Povezane teme