Serija brutalnih napada maloljetnih bandi dogodila se u zagrebačkoj Dubravi. Policija je dosad identificirala šestero maloljetnih počinitelja povezanih s napadima.
Policija je pojačano pristuna na terenu, ali naglašavaju važnost prevencije vršnjačkog nasilja.
U subotu će u zagrebačkoj Dubravi biti održan prosvjed pod geslom Dosta šutnje – zaštitimo djecu!
S organizatoricom prosvjeda Helenom Ančić je razgovarala reporterka Dnevnika Nove TV Dina Ćevid.
"Neki od osnovnih zahtjeva su smanjenje dobne granice odgovaranja maloljetnika pred zakonom s 14 na 12 godina. To ne znači da želimo da ti maloljetnici idu u zatvor, već da ih se stavi u popravne domove i da im se pruži potrebna pomoć. Neka odgovaraju njihovi roditelji za ta djela ukoliko ih opetovano čine. Želimo da institucije surađuju, da ne okreću glavu, kao i da se policija vrati na ulice gdje je potrebna, a ne da izađu samo kada se nešto već dogodi", navela je Ančić.
Kako kaže, činjenica da nitko od žrtava i njihovih obitelji ne želi stati pred kamere i govoriti dovoljno govori o tome u kakvom su stanju. "Institucije bi tu trebale više pomoći", nadodala je.
Još nije poznato koliko će ljudi biti na prosvjedu, no Ančić poziva da svi dođu. "Naša je dužnost zaštititi djecu. Nije dovoljno što je policija na sastancima školskog vijeća, treba se učiniti puno više toga".
Prosvjed započinje u 16 sati ispred osnovne škole u Retkovcu.
Galerija
This browser does not support the video element.