On je u parlament već u ponedjeljak uložio početnih 5300 potpisa sa zahtjevom da se održi referendum na tu temu prema Zakonu o narodnoj inicijativi. Podobnik je za radio rekao da se jutros susreo s predsjednikom parlamentarnog Odbora za vanjsku politiku Ivom Vajglom, koji je s njime opet pokušao doći do dogovora kako bi se opasnost referenduma otklonila.
'Vajgl je pristao da u parlamentarnu izjavu uđe odredba da je Slovenija na dan osamostaljenja kontrolirala Piranski zaljev i imala izlaz na otvoreno more, no to nas ne zadovoljava', rekao je Podobnik dodavši da će insistirati na referendumu ako se u tekstu izjave ne navede da Sloveniji pripadaju i zaseoci južno od rijeke Dragonje, te zemljišta na lijevoj obali rijeke Mure uz slovensko mjesto Hotiza.
Podobnik je dodao kako se nada da bi do početka sjednice u 15 sati ipak moglo doći do dogovora koji bi njegovu udrugu uvjerio da odustane od referenduma, ali da će u suprotnom referendum svakako biti održan. Parlamentarni Odbor za vanjsku politiku u međuvremenu se sastao iza zatvorenih vrata pred početak popodnevne plenarne parlamentarne sjednice. Kako je javio Slovenski radio, sjednici prisustvuju premijer Borut Pahor i ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar. Žbogar je tom prilikom istaknuo da je referendum o hrvatskom članstvu u NATO savezu nepotreban i da se u procesu ulaska Hrvatske u NATO ne rješavaju granična pitanja sa Slovenijom.