Nakon sastanka potvrdili su kako su razgovarali o brojnim aktualnim pitanjima - od situacije na granici do LNG teriminala na Krku i te otkupu dionica Ine od MOL-a. Predsjednica Grabar-Kitarović kazala je, odgovarajući na novinarsko pitanje treba li država otkupljivati dionice Ine sada kad je na sebe preuzela i rješavanje krize u Agrokoru, odgovorila da Vlada ima svako pravo tražiti rješenje koje će biti povoljno za Hrvatsku i u okviru mogućeg kad je riječ o problemima koji opterećuju hrvatsko gospodarstvo te da će ona podržati takvo rješenje i u slučaju MOL-a.
Mađarski predsjednik Janos Ader kazao je da je u odnosu na protekle godine povoljnija politička klima za sporazum.
"Čini se da obje strane imaju volju i spremne su riješiti problem. No, ukoliko Hrvatska želi otkupiti paket u MOL-u treba vratiti i vrijednost koja je investirana, to je aspekt koji je najvažniji za sve dioničare. Mislim da pitanje nije nerješivo", ustvrdio je Ader.
Kad je pak riječ o gužvama na granicama koje su se stvarale zbog stroge primjene Schengena, oboje predsjednika složili su se da je rješenje za problem otvaranje novih graničnih prijelaza i uvođenje hrvatske u Schengensku zonu.
''Turizam je jedna od najbitnijh grana gospodarstva koja je lani donijela 19 posto BDP-a. Namjeravam detaljnije s predsjednikom porazgovarati kako bi se spriječili zastoji na granicama. Ne možemo dopustiti zastoje na hrvatsko-mađarskoj i slovenskoj granici. Ne želimo zagorčati život onima koji dolaze na more'', kazala je Grabar-Kitarović.
S njom se složio i Ader koji kaže kako te kontrole nisu uvedene od strane Mađarske nego da se radi o europskom načelu.
"Vjerojatno će se mogućnost prelaska granica proširiti, treba uvesti nove trake u turističkoj sezoni, ne želimo da ljudi čekaju sate prvog dana godišnjeg odmora već da što prije uživaju na lijepom hrvatskom moru", poručio je Ader.
Promet i energetika
Jedan od važnijih projekata za obje države jest LNG terminal na Krku koji će omogućiti veće nabave plina i izgradnju reverzibilnih konektora, istaknula je predsjednica.
“Projekt je važan i za Hrvatsku i za Mađarsku zbog diverzifikacije opskrbe i širenja mogućnosti nabave plina”, kazao je mađarski predsjednik.
Razgovaralo se i o dovršetku željezničkog koridora između Rijeke i Budimpešte, kao i cestovnog koridora između Ploča i Budimpešte. Ader je otkrio da će Mađarska svoju dionicu te ceste do hrvatske granice izgraditi u roku tri godine. Pozvao je i na ponovno otvaranje razgovora o zajedničkom istraživanju i proizvodnji ugljikovodika na području zajedničke granice.
“Stručnjaci smatraju da se ondje u dubini nalaze rezerve nafte i plina i u interesu je obiju država da na tome radimo”, rekao je.
Spomenuo je i potrebu interkonekcije plinskih sustava, te modernizaciju jadranskog naftovoda. (N.C./Hina)