Mateju iz naše priče na antunovačkom dječjem igralištu 'društvo' pravi minsko polje. Na život s minama djeca su navikla. 'Tu se igramo, pa nam lopta ode preko. A kad padne u minsko polje, neka onda i ostane tamo', kaže Matej.
Na minskom polju moglo bi se naslagati još jako puno lopti, jer sudeći po izjavama iz Bruxellesa, Hrvatskoj ne treba novac za razminiranje. 'Europska unija nam želi dati novac, no mi smo rekli 'ne, hvala'. Pa se u EU čude kako to da Hrvatska još nije poslala službeni dopis', kaže direktor Regionalne razvojne agencije Stjepan Ribić.
>> Mladog lovca ubila mina na razminiranom području
Za čišćenje mina , Unija izdvaja više od 40 milijuna eura na godinu. Hrvatska će očito ostati bez tog novca. U Ministarstvu vanjskih poslova kažu da je Hrvatska članica Otavske konvencije. Njezina savjetodavna tijela utvrdila su da Hrvatska više ne pripada skupini minama najugroženijih država. Stoga se ne može sama prijaviti za dodjelu novca.
No, europski novac hrvatskom istoku neophodan je, jer s dosadašnjim tempom razminiranja, mina će se riješiti tek za 50 godina!