Ovo je ujedno i najzanimljiviji podatak redovitog mjesečnog ispitivanja javnog mnijenja agencije Promocije plus – CRO Demoskop, provedenom početkom travnja na reprezentativnom uzorku od 1.300 ispitanika iz cijele zemlje.
Najnoviji rezultati o stranačkim preferencijama pokazuju da je vrijeme početnog solidariziranja s SDP-om zbog Račanove bolesti prošlo.
Splašnjavanje senzibilizacije neodlučnih ovoj je stranci u posljednjih mjesec dana smanjilo podršku biračkog tijela za jedan postotni bod i početkom travnja iznosi 23,4%.
HDZ je već četvrti mjesec na prvom mjestu i to s 24%, HNS je već pola godine na četvrtom mjestu i to sa 10,0%, HSP je četvrti s 8%, a slijedi HSS sa 6,6%. Prohibitivnu klauzulu još ispunjava HSU s 5,4%.
Izborni prag na nacionalnoj razini ne prelaze HSLS (3,8%), IDS (1,3%), HDSSB (1,1%) i DC (0,6%).
Na listi pozitivnih političara i dalje vodi Stipe Mesić, s 25,9%, a slijede ga dr. Ivo Sanader s 15,0%, Ivica Račan s 13% te Radimir Čačić s 10%.
Sanader vodi na listi "političara negativaca"
Na listi "političara negativaca" premijer Sanader je preko pola godine poprilično usamljen na samom vrhu - sada s 32,9%.
Slijede predsjednik Sabora Vladimir Šeks s 12,8%, dok su za 11,7% ispitanika svi političari negativni.
Ožujak je bio označen s brojnim zanimljivim događajima.
Među njima, događaji oko Zagorca su istaknuti kao najznačajnija tema mjeseca i to u 33,5% slučajeva.
Afera s Karlovačkom pivovarom izbor je događaja mjeseca za 28,7% ispitanika, prvo svjetsko zlato u vaterpolu događaj je mjeseca za 21,5% ispitanika, dok je prodaja Dukata tek na četvrtom mjestu s 8,7% ispitanika.
Svi ostali događaji znatno zaostaju u izboru za događaj mjeseca (ukidanje vojnog roka 1,6%, međunarodna tjeralica za Veljkom Kadijevićem 1,2%, nove operacije Ivice Račana 1,0%, događaji oko izbora ravnatelja HRT-a 0,7%...).
U EU želi više od 50 posto građana
Pred kraj dvije vanjsko-političke teme: hrvatsko članstvo u EU i NATO-u.
Nakon prošlomjesečnog pada podrške članstvu u EU ovaj je mjesec podrška članstvu ponovo iznad magičnih 50%, uz 37,3% protivnika i 11,3% suzdržanih.
Odnos prema hrvatskom priključenju NATO-u i dalje se bitno ne mijenja.
I dalje je uočljiva velika prevaga protivnika članstvu (za članstvo 39,9%, protiv je 46,4% uz 13,7% neodlučnih).
Za sam kraj još nekoliko zanimljivih podataka o na početku najavljenoj temi: preferenciji kandidata za novog hrvatskog premijera.
Ovaj je mjesec po prvi put na listu uvršten SDP-ov dvojac Antunović-Jurčić.
I prema preferenciji ispitanika dvostruko je veći izbor Ljube Jurčića u odnosu na vršiteljicu dužnosti predsjednice stranke (15,3% u odnosu na 7,3%).
Ono što je zanimljivo jest i to da nema razlike u preferenciji ova dva kandidata SDP-a unutar biračkog tijela stranke i općeg biračkog tijela.
Drugim riječima, Ljubo Jurčić je dvostruko češće izbor i unutar biračkog tijela SDP-a, ali uz znatno veći njegov izbor među neodlučnima u odnosu na izbor Željke Antunović u istom segmentu biračkog tijela.
Vrlo je zanimljiv i utjecaj izbora Ljube Jurčića u odnosu na do sada vodećeg Radimira Čačića.
Nestranački SDP-ovac je oduzeo veliki dio birača SDP-a koji su do sada za mandatara birali Radomira Čačića.
Upravo u ovoj činjenici i leži obrazloženje velikog pada udjela Čačićeva izbora za budućeg premijera i njegovo potiskivanje na drugo mjesto.
Tako je početkom travnja najpoželjniji mandatar Vlade aktualni premijer dr. Ivo Sanader za 20,3% ispitanika, dok je Radimir Čačić na drugom mjestu s 19,7%.
Treći je Ljubo Jurčić s 15,3%, a slijede Anto Đapić sa 7,6% te Željka Antunović sa 7,3%.
Bit će vrlo zanimljivo pratiti preferencije kandidata a posebice SDP-ovog dvojca.