Gotovo 15 godina

Liječnici odlaze raditi van, no znate li koliko je država platila njihovo školovanje?

Slika nije dostupna
Hrvatskoj nedostaje liječnika. Istodobno, sve je veći broj liječnika koji odlaze raditi u inozermstvo. Za njihovo školovanje potrošeno je mnogo vremena i novca pa se odlazak, posebice specijalista, ne može tako lako nadoknaditi.

Prema nekim izračunima, od upisa na fakultet pa do trenutka kada možemo reći da imamo kvalificiranog liječnika subspecijalistu treba proći gotovo 15 godina, a cijeli taj proces košta prema nekim izračunima gotovo 4 milijuna kuna za svakoga od njih.

Iako Ministarstvo raspolaže podacima od oko 30-ak liječnika koji su za sada otišli procjenjuje se da je realna brojka oko 100 jer mnogi od njih ne daju odmah otkaz na radnome mjestu već uzmu slobodnu godinu i zapravo se više ne vrate.

Čak 417 liječnika zatražilo odlazak iz Hrvatske!

To bi značilo da smo od ulaska u Europsku uniju od kada se i bilježi povećan odlazak Europi i svijetu doslovce poklonili 50-ak milijuna eura. Jedina nam utjeha može biti da je zanimanje mladih za upis na medicinske fakultete veće no ikada. "Medicina je jedna od rijetkih profesija u kojima se relativno lako nalazi zaposlenje i u Hrvatskoj i nažalost izvan Hrvatske", ističe akademik Davor Miličić, dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu.

Tu činjenicu za sada je iskoristilo stotinjak liječnika, a još nekoliko stotina sprema se na odlazak u inozemstvo. "To je ogromni gubitak, pogotovo jer se to neravnomjerno raspodjeljuje po specijalizacijama. Znači najveći je odlazak anesteziologa, potom radiologa, tek onda kirurga i internista pa ostalih specijalista", smatra dr. Pavo Kostopeč, dopredsjednik HUBOL-a.

Mladi u pravilu ne kreću na studij medicine s namjerom odlaska u inozemstvo. "Mi očekujeno da će država aktivno skrbiti o tome da se liječnicima mladim u Hrvatskoj stvore uvjeti koji će za njih biti privlačni", kaže Miličić.

Čini se, ipak svjesna problema i svoje je ulaganje odlučila braniti. "Oni kojima država ponudi posao, a oni odbiju, morat će platiti školovanje", poručio je Željko Jovanović, ministar znanosti, obrazovanja i sporta. Izgleda kako se svi boje da je ovo tek početak.

Dvije kategorije liječnika

Imamo dvije kategorije liječnika. Prva su formirani stručnjaci nezadovoljni uvjetima rada i primanjima. Njima su europska tržišta otvorena i žele ih. Dakle, odlaze i oni najbolji, no njih je na sreću manje. Druga skupina su tek završeni liječnici kojima je možda i lakše otići jer još nemaju formiran život i obitelj u Hrvatskoj.

Oni su nešto manje traženi no europsko će se tržište u budućnosti još više liberalizirati, a s obzirom na pozitivna iskustva koja bi te zemlje mogle imati s ovim prvim valom hrvatskih liječnika kroz nekoliko godina možemo očekivati da će im se otvarati sve više mogućnosti i tek ćemo tada imati pravi problem.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook