Sa svojih 4,5 milijuna stanovnika Hrvatska zauzima skromno mjesto na karti svijeta, piše list i podsjeća da je ta zemlja smještena između Sredozemlja i Srednje Europe bila udarna vijest 90-ih godina pri raspadu bivše Jugoslavije.
Međutim, Hrvatska koja francuskoj javnosti predstavlja kroz Festival Hrvatske u Francuskoj 'mogla bi se okititi šok-sloganom: zemlja u kojoj je glazba na vlasti', piše Le Monde.
>>Josipović dodijelio odlikovanja građanima i braniteljima
Bogatstvo hrvatske glazbe ogleda se u brojnim glazbenim školama, folklornim skupinama, klapama, zborovima i orkestrima i 'Hrvatska je jedina zemlja u svijetu u kojoj je predsjednik Republike ujedno i skladatelj', piše dnevni list.
Josipović nije amater sakosfonist poput Billa Clintona ili harmonikaš nedjeljom kao što je bio Valery Giscard d' Estaing, već državnik u tradiciji kralja Davida, pruskog kralja Friedricha Velikoga ili pijanista i skladatelja Ignaca Paderewskog, predsjednika Poljske nakon Prvog svjetskog rata, piše Le Monde.
'Uvijek sam se pitao kako uspijeva sve to odjednom', citira list Josipovićeva prijatelja i skladatelja Berislava Šipuša koji ističe predsjednikovu ozbiljnu, brzu i inteligentnu stranu.
Josipović je i pravnik, sveučilišni profesor, moderator između Zagreba i Beograda, autor je dvadesetak djela, bio je hrvatski predstavnik pri Međunarodnom kaznenom sudu u Den Haagu te je vodio glazbeni Bijenale, nabraja Le Monde i napominje da je Jospovićevu kandidaturu za predsjednika osim njegove stranke podržalo civilno društvo i brojni umjetnici.
Svoju je izbornu kampanju temeljio na borbi protiv korupcije i pomirbe u regiji, a danas se zauzima za to da 'kultura bude u središtu europskog projekta' i zato je važno u vrijeme recesije očuvati financijska sredstva u proračunu za kulturu, smatra Josipović. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook