Na današnjoj konferenciji za novinare laburisti su upozorili da Ustavni sud još nije dao pravorijek o ustavnosti valutne klauzule iako je prošlo 16 mjeseci otkako je Hrvatska udruga sindikata to zatražila te su izvijestili da su predsjednici Ustavnog suda Jasni Omejec poslali otvoreno pismo s tim u vezi.
>> Poduzetnici: U Hrvatskoj vlada antipoduzetnička klima!
Ustvrdili su također kako se državna imovina prodaje nezakonito jer nisu doneseni dokumenti koje Zakon o upravljanju državnom imovinom propisuje - strategija ni plan upravljanja državnom imovinom koji određuju ciljeve tog posla, a cilj, ističu, nije jednokratno punjenje proračuna.
Predsjednik stranke Dragutin Lesar rekao je da će Klub Hrvatskih laburista sutra u saborsku proceduru uputiti prijedlog zakona o izmjeni Zakona o obveznim odnosima kojim bi se brisao članak 22., koji omogućuje valutnu klauzulu. Rekao je da banke u Hrvatskoj ne snose nikakve rizike u kreditiranju građana i imaju mjere osiguranja koje nisu kao u drugim državama.
Upitao je koji je smisao Ustavnog suda ako ni nakon 16 mjeseci nije donio pravorijek i optužio ga da ne čini ništa u tom slučaju. 'Pitam u čije ime Ustavni sud šuti o temi klauzule', rekao je Lesar. 'Priznajem, radim pritisak na sud', rekao je, ističući da je njegovo pravo i obveza propitivati pravosuđe i sve institucije pravosuđa, pa i Ustavni sud. 'Ne ulazim u odluke i ne sugeriram sudu kakve će odluke donijeti, ali imam pravo tražiti od njih da odlučuju i da svoju odluku objave javnosti', istaknuo je.
Naglasio je kako 223 tisuće građana ima blokirane tekuće račune u vrijednosti od 14 milijarda kuna, a ukupna je zaduženost 128 milijarda kuna. Ocijenio je da zaduženost građana u stranoj valuti nije samo monetarno, nego i društveno pitanje. Podsjetio je da je njegova stranka već u prošlome mandatu Sabora podnijela prijedlog zakona kojim bi se ukinula valutna klauzula, ali tadašnja je vlada to odbila. Na jesen ćemo vidjeti kako će reagirati vladana čelu s SDP-om, dodao je.
Saborska zastupnica Nansi Tireli ustvrdila je kako se privatizacija uspješnih poduzeća Croatia osiguranja i Hrvatske poštanske banke provodi nezakonito i bez znanja Sabora. Nije donesena strategija upravljanja državnom imovinom i na njoj temeljen plan upravljanja, rekla je. Upozorava i da je na snazi Zakon o pretvorbi kapitala društava osiguranja u Republici Hrvatskoj koji propisuje da odluku o privatizaciji takvog društva donosi Sabor na prijedlog vlade.
Ministarstvo financija raspisalo je javni natječaj za savjetnika u procesu privatizacije Croatia osiguranja d.d. i Hrvatske poštanske banke, rekla je Tireli i zaključila da vlada time ostvaruje svoje želje, ali na nezakonit način i suprotno svojim obećanjima u predizbornoj kampanji da će se dolaskom Kukuriku koalicije na vlast konačno vidjeti kako to izgleda legalno obnašati vlast. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.