Rekao je to njegov odvjetnik Silvije Degen, koji tvrdi kako je optužnica činjenično i pravno promašena i neutemeljena te da je riječ o političkoj odluci kojom Državno odvjetništvo u predizbornoj godini želi utjecati na konzervativne i neodlučne birače, piše Jutarnji list.
'Zanima me zašto je takva optužnica donesena nakon pet godina i suprotno činjeničnom stanju u sudskom spisu, u kojem su ti isti suci zatražili provjeru i medicinska vještačenja međunarodnih stručnih udruga, koje su potvrdile da nema krivičnog djela. Isto tako, ne postoji zakon koji bi regulirao donaciju jajnih stanica, a bez podzakonskih akata ne postoji ni krivično djelo', kaže Degen i podsjeća da je u Hrvatskoj još uvijek na snazi zakon iz 1978. godine.
Osim Kurjaka, optužni je prijedlog podignut i protiv njegove supruge Biserke Funduk Kurjak, bliske suradnice Sanje Kupešić i biologa Ernesta Suchaneka, i to za sedam kaznenih djela počinjenih od 2000. do 2002. godine u poliklinici Moderni medicinski centar u vlasništvu B. Funduk.
Optužene se tereti da su se dogovorili da uz novčanu naknadu nad pet pacijentica provedu postupak umjetne oplodnje koristeći pripremljen laboratorijski zametak, i to s jajnim stanicama drugih žena, bez njihova znanja i pristanka.
Veljko Miljević, odvjetnik biologa i embriologa Suchaneka, kaže kako nije iznenađen takvom optužnicom.
Dodaje kako njegov branjenik nije ni o čemu odlučivao, nego je samo obavljao posao na zahtjev klinike, i da ne mora znati što se dalje događalo sa zamecima.
'Ne znam tko je bio nalogodavac i ne želim u to ni ulaziti', kaže Miljević.
U optužnom se prijedlogu za liječnike traže zatvorska kazna (koja bi u ovom slučaju mogla iznositi minimalno 3,5 godina) i zabrana rada na pet godina.
U Ministarstvu zdravstva nisu željeli komentirati optužnicu.
Ako liječnici budu optuženi, Ministarstvo bi moglo predložiti da im se trajno oduzme licenca za rad.