Gradonačelnik Velike Gorice izjavio je da je još 80-tak izvan svojih domova. Poplavljeno je bilo 13 velikogoričkih naselja u kojima živi 3. 950 stanovnika.
Od 13 naselja samo je još jedno - Čička Poljana pod vodom te se do nje može doći samo čamcima i velikim strojevima, rekao je Barišić, istaknuvši da se u tom mjestu došlo do svake kuće i dopremila potrebna pomoć. Barišić je naglasio da je i u Čičkoj Poljani voda u opadanju te se očekuje normalizacija stanja.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS) podsjeća da je proglašena elementarna nepogoda za poplavljena velikogorička područja te da građani štete mogu prijaviti u zgradi gradske uprave Velike Gorice svakodnevno od 7,30 do 19 sati.
Voda se ispumpavala šest sati
Velikogorički i zagrebački vatrogasci tijekom jučerašnjeg dana u potpunosti su završili ispumpavanje vode iz obiteljskih kuća u velikogoričkim naseljima Črnkovcu, Ribnici, Jagodnom, Lazini i Šćitarjevu (dio koji više nije poplavljen), izvijestila je jutros Državna uprava za zaštitu i spašavanje.
Veliki dio naselja, gotovo 90 posto, dobio je struju. Od 20 trafostanica uključeno je njih 13. Voda iz gradskog vodovoda zdravstveno je ispravna, jer se svakodnevno uzimaju uzorci i šalju na ispitivanje. Voda iz bunara nije preporučena za piće, navodi DUZS.
Velikogorička Vodoopskrba postavila je dvije pipe na hidrante u Čičkoj Poljani, na mjestima gdje je bilo moguće, kako bi se ljudi koji nemaju priključak na gradski vodovod mogli opskrbljivati vodom.
>> 'Već se godinama trebalo znati gdje Sava ugrožava ljude'
>> Odsječeni i zaboravljeni: Suze i zbrajanje štete u Čičkoj Poljani
U nekim naseljima već je počelo i isušivanje i čišćenje. Na zahtjeve mjesnih odbora postavljeni su veliki kontejneri u Leknenom, Črnkovcu i Sopi. Za odvoženje otpada zadužena je VG Čistoća. Mještani se za pomoć mogu obratiti predsjednicima mjesnih odbora. Centar humanitarne pomoći dežuran je tijekom cijelog dana, a brojne donacije pristižu iz velikih tvrtki ali i privatnih osoba i obitelji. Građanima iz ugroženih naselja do sada je već podijeljen velik broj kreveta, madraca, isušivača, higijenskih potrepština, vode, hrane, ističe DUZS. (Hina)