Peta izmjena u pet godina

Kritika izmjene kaznenog zakona: 'Neriješeni predmeti će se nagomilati, a kvaliteta sudovanja pasti!'

Slika nije dostupna
U posljednjih pet godina kazneni zakon mijenja se već peti put. Nova pravila, podijelila su struku, a s najvećeg suda u državi, ponovno je odaslana oštra kritika ministru Orsatu Miljeniću. Promjene će, smatraju imati štetne posljedice, a ionako neriješene predmete nagomilati.

Da su bojanje tunela preplatili, sumnjičilo ih se prije četiri godine. Istraga je pokrenuta, a bivši čelnici HAC-a završili u zatvoru. No, sudilo im se još nije. Optužnica je na popravnom. 'Vraćanjem ovih rješenja, to će nam se događati ponovno', kazao je predsjednik zagrebačkog Županijskog suda Ivan Turudić.

Kazneni zakon, čije su dijelove, u međuvremenu, 'rušili' i ustavni suci, ponovno se mijenja. 'Ni s čim što ovdje radimo borba protiv kriminala neće biti dovedena u pitanje. Može biti samo efikasnija', kazao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.

Tužiteljima Mladena Bajića ne daje previše vremena. Dva i pol mjeseca nakon istrage, optužnicu moraju podići ili odustati od progona. 'Mislim da je to konačno trebalo napraviti i tim pitanjem se trebalo pozabaviti ranije', kazao je odvjetnik Branko Šerić.

>> Vlada predložila izmjene ZKP-a

Neki od odvjetnika, koji vode zvučne korupcijske predmete promjene pozdravljaju.'Treba izjednačiti položaj dviju strana u postupku, da se pravedno raspodjeli oružje. Oštećenik ima pravo uvida u spis', kazao je odvjetnik Branko Šerić.

No, Županijskom sudu u Zagrebu, gdje negoduju, pribojavaju se posljedica. U praksi se, kažu, još nisu privikli ni na posljednje izmjene.'Potpuno neuobičajena mješavina, kakvu ne poznaje niti jedna EU zemlja. Posve sam uvjeren da će porasti broj neriješenih predmeta, a kvaliteta sudovanja pasti', kazao je Turudić.

Potporu u Saboru tek trebaju dobiti. U zadnjih pet godina, mijenjao se pet puta. Umjesto česte neodlučnosti oko ZKP-a, struka traži zajednički rad. 'I sudaca i praktičara i akademske zajednice da bi oni ispali bolji', kazao je profesor Josip Kregar s Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Sud će imati 'odriješene' ruke. Ubuduće kontrolirati ispise telefonskih razgovor, a odzvonit će i odugovlačenjima. Kaznene prijave ne bi smjele završavati u nečijim ladicama. Morat će ih se riješiti u roku od 6 mjeseci, a svi koji prijavljuju imaju pravo saznati što se s njima događa.

No, traženje novih dokaza, vještačenja i prevođenja, zbog financijskih su problema, na najvećem sudu u državi upitni. 'Bilo bi dobro da najvši predstavnici izvršne vlasti, umjesto da se bave komentiranjem postupaka, da nam osiguraju sredstva', kazao je Turudić.

Dug im se popeo na vrtoglavih 10 i pol milijuna kuna, a danas plaćaju lanjske troškove.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook