Borba za reprogramiranje

Učinio je jedno i smanjio si ratu kredita za 45 eura

Ilustracija, novac
Ilustracija, novac Foto: Getty Images
Mnogi radi boljih uvjeta i ušteda prelaze u druge banke, posebno u vrijeme akcijskih kamatnih stopa. Reprogramiranje kredita potaknula je i najava Hrvatske narodne banke o strožim uvjetima kreditiranja.

Reprogramiranje kredita i lov na niže kamate u posljednje vrijeme glavna je zanimacija onih s kreditima. Nakon detaljnog informiranja to je pošlo za rukom i Jadranu Ikanoviću.

"Digao sam nekakvih 120.000 eura. Kad sam otplatio dvije godine, fiksirao sam si kamatnu stopu. To je za mene značilo da sam smanjio otplatu za dvije godine i da sam dobio 45 eura manju ratu kredita", objasnio je Ikanović.

Da bi ostvario to, ali i druge pogodnosti, morao je prijeći u drugu banku, ali to ne mora uvijek biti isplativo, bar ne kratkoročno.

"Banke imaju različite pristupe kod refinanciranja, odnosno smanjenja kamatnih stopa kada ih to klijent traži. Neke samo aneksiraju postojeći ugovor i tu su troškovi vrlo mali, gotovo neznatni, a neke traže da to bude potpuno novi kredit. Tu govorimo o refinanciranju i svim ponovnim troškovima i procjeni i javnom bilježniku. Odnosno, troškovi su identični kao da ste ponovno uzeli kredit", objasnio je financijski stručnjak Vjeko Peretić.

Osim zbog težih uvjeta dolaska do kredita od 1. srpnja, stručnjaci ističu da povećan broj reprogramiranja leži i u sve boljoj financijskoj pismenosti. Sve zajedno izazvalo je gužve u bankama jer jedni žele bolje uvjete, a drugi strahuju da neće dobiti željeni iznos.

Više o toj temi pogledajte u prilogu reportera Dnevnika Nove TV Vanje Margetića.

Pročitajte i ovo Novi Crobarometar Je li riječ o preokretu? Ekskluzivno istraživanje otkrilo promjenu trenda na vrhu hrvatske politike

Pročitajte i ovo Oglasio se i gradonačelnik Modrić širi svoje poslovno carstvo: Preuzima poznatu hrvatsku pivovaru