Protiv MORH-a se tijekom 2016. vodilo 4159 tužbi iz područja radnih sporova, od čega je 1596 tužbi podneseno te godine. U Godišnjem izvještaju o obrani za 2016. godinu stoji i da se tužbe odnose na prekovremeni rad, rad u turnusu, dežurstva i stražu.
Dosad u javnosti nije bilo poznato da je nekome dosuđen tako veliki odštetni iznos kao Tomislavu M., piše Jutarnji list, ali podsjeća i na slučaj petorice pripadnika protupožarne eskadrile HRZ-a, kojima je prema sudskoj presudi MORH morao platiti nešto više od milijun kuna jer im nije uredno isplaćivao dodatke na plaću za prekovremeni rad, rad noću, rad u drugoj smjeni te rad subotom i nedjeljom za razdoblje od 2003. do 2006. godine.
U svojim odgovorima na tužbe vojnika u MORH-u se pokušavaju obraniti tvrdeći da je Zakonom o službi u oružanim snagama bilo propisano da djelatna vojna osoba ne ostvaruje pravo na plaću za prekovremeni rad ako je moguće organizirati preraspodjelu radnog vremena, kao i da se dežurstva uređuju rasporedom dnevnog i tjednog radnog vremena. No ta im obrazloženja ne prolaze jer sud pojašnjava kako MORH nije imao propis kojim se reguliraju materijalna prava njihovih djelatnika te da obračun u konačnici nikako nije mogao ići na štetu tužitelja, koji su taj rad doista obavljali, piše Jutarnji list.