Od 14. studenoga svi će zastupnici morati znati kako štancati kartice. Evidencija ulaska bit će obavezna. Prvo na glavnim vratima Sabora, a onda i na ulasku u sabornicu. Ukoliko je zastupnik odsutan, uz njegovo ime i sliku stajat će i zašto.
Klubovi stranaka dobili su naputak da moraju voditi evidenciju prisutnih i na kraju mjeseca tablicu predati tajništvu Sabora. Ukoliko je netko na bolovanju, njegov izostanak bit će opravdan.
>> MIP: Marija Lugarić od danas ponovno u zastupničkim klupama
Mnogi su u sabornicu pokušavali uvesti reda. Do sad nikome nije uspjelo. 'Javnost je na to već navikla, samo javnost ne može prihvatiti nedolaženje na Sabor, neraspravljanje, nejavljanje za riječ. Međutim, ja smatram da će trebati dugo, nažalost, i nema tu nekih mogućnosti da se ta stvar nekim strožim mjerama poboljša', kaže bivši predsjednik Sabora Luka Bebić.
Željko Kerum u sabornici se pojavio svega nekoliko puta. Iako nije na saborskoj platnoj listi, nema opravdanja zašto ne dolazi na posao. Bez obzira na sve, sankcija i dalje neće biti. 'Bilo je primjedbi vezano za sankcioniranje zastupnika, ali o tom potom', rekao je u srpnju aktualni predsjednik Sabora Josip Leko.
Zbog neopravdanog dolaska, isključenja sa sjednice te kršenja obveze o povjerljivosti u čak 14 europskih zemalja kažnjava se smanjenjem plaće. U Francuskoj, Grčkoj, Poljskoj i Velikoj Britaniji oduzima se od plaće i zbog neprimjerenog ponašanja.
Problem je, smatra bivši predsjednik Sabora, i nezainteresiranost za raspravu. 'Ponekad osjetimo kako je nebitno što se raspravlja na Saboru. Ako su klubovi o problemu ili zakonu zauzeli unaprijed svoja stajališta, to znači da rasprava na samom Saboru neće utjecati na dizanje ruku zastupnika', kaže Luka Bebić.
Građani su, slaže se Bebić, ipak osjetljiviji na prazan sabor. Ostaje nejasno čemu sva silna evidencija koja će se po novome voditi, kada će i dalje jedina kazna za nedolazak u saborske klupe biti kritika javnosti.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook