Prihvaćen je i konačni prijedlog odluke o donošenju Generalnog urbanističkog plana grada Zagreba (prvo čitanje) te zaključak o podizanju spomenika Stjepanu Radiću na uglu Jurišićeve i Petrinjske ulice.
Prihvaćena je i ostavka potpredsjednika Gradske skupštine Miroslava Rožića, bivšeg člana HSP-a, a sada neovisnog gradskog zastupnika. Za njegova nasljednika izabran je Pero Kovačević (HSP).
Razriješen je predsjednik Upravnog vijeća gradske Ustanove za hitnu medicinsku pomoć Josip Čulig, koji je nedavno razriješen i dužnosti ravnatelja gradskog Zavoda za javno zdravstvo zbog slučaja onečišćene vode u Vrbanima III, a umjesto njega je imenovan Gojko Buljat.
U raspravi o izvješću o Kupskoj ulici oporbeni su zastupnici
prozivali za odgovornost i gradsku upravu. Alenka Košiša Čičin-Šain (HNS) predložila je da međunarodno neovisno tijelo ispita zašto se urušila Kupska. "Da se to dogodilo u Beču, do danas bi ti ljudi već bili u pritvoru", kazala je.
Pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje Davor Jelavić rekao je da to nije izvješće koje utvrđuje krivca, već što je Poglavarstvo poduzelo, a krivca će utvrditi mjerodavna tijela.
Pero Kovačević (HSP) zastupnike je obavijestio da je dobio anonimno pismo koje je predao glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću. U pismu se, među ostalim, navodi da je direktor Tehnike Filip Filipec izjavio da su neki članovi Uprave HEP-a od njega tražili proviziju za dobivanje posla izgradnje HEP-ove zgrade u Kupskoj ulici. U pismu se navodi i da je većina iskusnih inženjera upozoravala da je gradnja novog objekta opasna.
U raspravi o onečišćenju pitke vode u Vrbanima III Margareta Mađerić je u ime Kluba HDZ-HSLS rekla da se u izvješću ne vide uzroci i rješenja. U gradskoj su upravi godinu dana znali za taj problem i htjeli su ga prešutjeti, kazala je. I Morana Paliković-Gruden (HNS) rekla je da se "u gradu sve to znalo, ali se pretpostavljalo da ta priča nikad ne će izići u javnost". Ona je poduprla ministra zdravstva Nevena Ljubičića koji je uzorke vode poslao u Maribor.
Pero Kovačević (HSP) rekao je da se u izvješću namjerno nije pošlo od činjenice da je prije godinu dana utvrđeno onečišćenje vode u Vrbanima III. "Ako je točno da ti nalazi nisu došli do Šostara (pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo) i Bandića, sustav upravljanja vodom ne funkcionira", zaključio je.
Zamjenik gradonačelnika Ivo Jelušić rekao je da izvješćem posao nije završio i da se nada da se do idućeg ne će dugo čekati. Istaknuo je da je voda u gradskom vodoopskrbnom sustavu zdravstveno ispravna, te da ima štetnih tvari u pojedinim izvorištima, ali da su u zakonskim granicama.
Rekao je da je prije godinu dana bilo problema s vodocrpilištem Mala Mlaka zbog pesticida atrazina, ali da se i to sređuje. Radi zaštite vodocrpilišta potiče se razvoj ekološke poljoprivredne proizvodnje, a i uređenje jakuševačkog odlagališta otpada i dovršetak pročiščivača otpadnih voda ide u tom smjeru, rekao je Jelušić.
U prvom čitanju konačnog prijedloga odluke o donošenju GUP-a oporbeni su zastupnici uputili brojne primjedbe te zatražili da ih se do iduće sjednice obavijesti koliko je zelenih površina pretvoreno u u građevna područja.