Time je obilježena 66. obljetnica osnutka prvog antifašističkog odreda u Hrvatskoj i okupiranoj Europi u Drugome svjetskom ratu.
U ime preživjelih boraca Prvoga partizanskog odreda i boraca Narodnooslobodilačkog rata, predsjednica Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske Vesna Čulinović-Konstatinović podsjetila je da je na današnji dan godine 1941. na tome povijesnom mjestu u šumi Brezovici skupina od 77 domoljuba osnovala Prvi partizanski odred, na čelu s komandantom Vladom Janićem Capom.
Istaknula je kako partizani "većinom nisu bili komunisti, ali su
bili antifašisti, koji su željeli mir, a ne ubijanje ljudi druge
vjere, nacije i ideologije". Također je podsjetila da su od boraca Prvoga partizanskog odreda danas živi samo Vera i Krešo Majer.
Napomenula je da se i danas "suočavamo s neistinama o
antifašističkim borcima i antifašistima, a to govore oni koji nisu prošli njihov križni put, oni nas žele prevesti na stranu poraženih, oni simbole nacizma i fašizma i nacizma žele pretvoriti u pobjedu i afirmirati ideje etničkoga i vjerskog čistunstva".
"Šteta što to podgrijavaju i one strukture koje bi se trebale
brinuti za razvijanje prijateljstva i ljubavi prema ljudima",
istaknula je, dodajući kako vjeruje da će, kao i u Europi, pobjeđivati snage koje su za jednakost svih i za mir.
Također je rekla kako je moralna obaveza čuvati antifašističke tekovine i ideje koje nas svrstavaju u demokratski svijet.
"Moramo biti svjesni da su antifašistički borci prije 60-ak godina dali mladost za svoju domovinu Hrvatsku, a da je 50 godina poslije to isto, u Domovinskom ratu, učinila druga mlada generacija, te se danas u Brezovici odaje poštovanje njihovim žrtvama", dodala je Čulinović-Konstatinović.
Također je rekla da su antifašistički borci i antifašisti sretni što današnji Dan antifašističke borbe zajedno slave s braniteljima Hrvatske u Domovinskom ratu te da su "posebno zadovoljni što su na svečanosti proslave u Brezovici i pripadnici Hrvatske vojske".
Ministar obrane Berislav Rončević, kao izaslanik premijera Ive Sanadera, rekao je kako se 66 godina nakon pristupanja antifašističkoj koaliciji i 17 godina od pobjede u Domovinskom ratu "moderna Hrvatska temelji na načelima pravednosti, poštovanju ljudskih i manjinskih prava, socijalno-tržišnom gospodarstvu i toleranciji, odbacujući
ekstremizam, slijedeći antifašizam kao civilizacijsko opredjeljenje ugrađeno u temelje samostalne i demokratske Hrvatske".
Posebice je istaknuo da Hrvatska, uključena u suvremene europske tokove, želi ravnopravno sudjelovati u stvaranju europske budućnosti kao što je sudjelovala tijekom Drugoga svjetskog rata kao ravnopravna zajednica naroda.
Na svečanosti su govorili potpredsjednik Hrvatskoga sabora Mato Arlović, savjetnik predsjednika Republike Siniša Tatalović i sisačko-moslavačka županica Marina Lovrić.
Vijence su kod spomenika u Brezovici položila državna, stranačka i ostala izaslanstva.