Vlada financira plaće i program

Kosor i mons. Srakić potpisali ugovor o katoličkim školama

Slika nije dostupna
Predsjednica Vlade Jadranka Kosor potpisala je s predsjednikom Hrvatske biskupske konferencije mons. Marinom Srakićem ugovor o katoličkim školama. Pored državnih i privatnih, Hrvatska ima i ukupno 48 katoličkih vrtića. Također, trenutačno rade dvije osnovne katoličke škole i 12 gimnazija. No uskoro će ih biti još. Provjerili smo po čemu su takve škole drugačije od običnih.

U jednoj od katoličkih gimnazija - posebnoj i po tome što je rezervirana samo za djevojke - školovalo se u posljednjih 15 godina više od 1.400 učenica. Antonija i Katarina - htjele su baš u ovu školu.

'Jedan od razloga su putovanja, a drugi je što se profesori ne odnose prema nama kao prema brojevima, nego nam svima znaju i ime i prezime i srdačni su, uskaču kad nam treba pomoći', kazala je Antonija Vrkljan, učenica 3. razreda.

'Gledali su me kao osobu, nije bilo ono - ah, evo još jedna učenica. Ravnateljica je prvi dan zapamtila moje ime i prezime i znala je i kakva sam i šta sam. To je to!', dodala je Katarina Jambrošić, učenica 1. razreda.

Program je isti kao i u drugim gimnazijama uz dodatni vjerski dio. Mons. Srakić najavio je otvaranje novih škola, jer Hrvatska tu kaska za Europom. U Mađarskoj je primjerice više od 300 katoličkih škola. S obzirom na to da je program u Hrvatskoj poprilično strogo uređen, nedovoljno je mjesta za vjeru.

TON- Škvorčević - U tom smislu produženi je boravak dragocjen, kao dodatni napor u pristupu djeci, i uvijek pazeći da ih se ne optereti nekim samo učenjem i znanjima nego da se promiče kreativnost jer onda je to učenje daleko lakše i nije teret nego igra.

U katoličkim školama bogat je izbor aktivnosti i izbornih predmeta. Po svemu ostalom - nema mnogo razlika. Osim ocjena za upis u ovu školu važan je i razgovor s obitelji i želja učenika da pohađaju baš tu školu. A o potrebi za još vjerskih škola dovoljno govori podatak da je u ovoj gimnaziji ostalo još samo 10 slobodnih mjesta, iako upisi službeno još nisu ni počeli.