Nakon izjave ministra Tomislava Ivića u našem jučerašnjem Dnevniku da bivšeg premijera Ive Sanadera, inače pukovnika, nema u registru hrvatskih branitelja, provjerili smo tko još nosi pričuvne činove i zašto se ne vode kao branitelji.
Jadranka Kosor žena je s najvišim pričuvnim činom hrvatskih oružanih snaga. Čin počasne brigadirke dodijelio joj je predsjednik Franjo Tuđman. Kao i bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu koji je zaslužio čin pukovnika. Nadređeni su im general bojnici Vladimir Šeks, Stjepan Mesić i Ivan Jarnjak, a bliski Tuđmanov suradnik i 2. hrvatski premijer Josip Manolić nosi najviši počasni čin - general pukovnik.
Hrvatska ne mora strahovati za časnike
Gotovo sve pričuvne činove dodijelio je prvi hrvatski predsjednik. Najviše u ožujku '93., a ukupno 6.156, od čega čak 411 političarima. Hrvatska ne mora strahovati za časnike. Bude li potrebe, mogu se aktivirati brigadiri: Antun Vrdoljak, Jure Radić, Mate Granić, Andrija Hebrang, Luka Bebić, čak i trener svih trenera Miroslav Ćiro Blažević. Radimira Čačića činom brigadira za zasluge u obrani Varaždina nagradio je predsjednik Stjepan Mesić.
Zanimljivo, u Ministarstvu obrane i Uredu predsjednika ne znaju koliko osoba nosi pričuvni čin. 'Ministarstvo obrane ne raspolaže evidencijama počasnih činova, kao ni brojkom koliko je počasnih činova dodijeljeno, jer se nisu vodili u evidenciji Personalne službe MORH-a', stoji u priopćenju MORH-a.
Evidenciju izgleda nije vodio nitko, pa takve podatke nemaju ni u Ministarstvu branitelja: 'Osobe koje imaju takve činove, a nisu bile vojne osobe, nemaju temeljem posjedovanja takvog čina nikakva prava'. Jedina privilegija Ive Sanadera, Jadranke Kosor, Radimira Čačića i ostalih koji nisu u vrijeme Domovinskog rata bili u sastavu MORH-a je nošenje svečane uniforme s istaknutim činom. Upravo zato većinu političara časnika nije moguće pronaći u registru branitelja.