Pitanje prioriteta

Jedno komunalno poduzeće u Hrvatskoj započelo je važan projekt: Dolaze na kućni prag

Koprivnica Foto: Getty Images
Staklo je od svih vrsta otpada koji se razvrstava najzahvalnije za oporabu. Ono je jedini ambalažni materijal koji se može u potpunosti reciklirati. Moguće ga je pretaliti bezbroj puta, a da pritom ne gubi na kvaliteti.

Koprivničko komunalno poduzeće pokrenulo je pilot projekt prikupljanja staklene ambalaže na kućnom pragu koji već sada pokazuje odlične rezultate, a u njega su uključene četiri općine nadomak Koprivnice, kazali su za Hinu iz Komunalca Koprivnica.

Pilot projektom prikupljanja staklene ambalaže na kućnom pragu obuhvaćene su općine Drnje, Legrad, Koprivnički Ivanec i Koprivnički Bregi. Njihovi žitelji u konačnici će pokazati isplativost cijelog poduhvata i dati smjernice daljnjeg širenja politike zbrinjavanja staklene ambalaže.

Svako kućanstvo odvajat će staklo u zelene vreće koje će radnici Komunalca skupljati jednom u dva mjeseca, a u planu je i nabava kanti za staklo.

Na području Drnja i Legrada projekt je započet u srpnju prošle godine i odmah je pokazao potencijal prerastanja u stalnu praksu. Nakon njih, probno prikupljanje proširilo se i na druge dvije općine.

"Samo kod prvog odvoza prikupljeno je čak 2,5 tona staklene ambalaže“, riječi su načelnika Drnja, općine koja ima svega 1500 stanovnika.

U ovoj fazi, kažu iz Komunalca, Koprivnica nije uključena u pilot projekt, nego su njezinim stanovnicima i dalje na raspolaganju kontejneri za staklo.

"Nakon pilot projekta u okolnim općinama radit će se analize njegove uspješnosti provedbe kako bi se u nekom razdoblju takav način gospodarenja staklom primijenio i u gradu“, odgovorili su iz Komunalca Koprivnica.

Gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić rekao je kako je Grad do sada imao velika ulaganja da bi se na održiv način gospodarilo otpadom. Novac se ulagao u kompostanu, reciklažno dvorište, a skora budućnost donosi i ulaganje u suvremenu sortirnicu.

"Može se očekivati da će se staklo razvrstavati i na kućnom pragu“, rekao je.

Inače, staklo je od svih otpada koji se razvrstava najzahvalnije za oporabu. Ono je jedini ambalažni materijal koji se može u potpunosti reciklirati. Moguće ga je pretaliti bezbroj puta, a da pritom ne gubi na kvaliteti.

Slikovitije rečeno, od tone starog stakla, uz dodatak energije, dobit će se tona novih staklenih boca. Što se više stakla reciklira, troši se manje energije i sirovina, a krajnji rezultat je i smanjenje onečišćenja zraka i emisije CO2.

Pročitajte i ovo Javljaju se pomoćnici u nastavi Ravnatelji u problemima, tko će paziti na sigurnost djece u školama? "To neće moći biti Nepalci ili Indonežani..."

Pročitajte i ovo stručnjak objasnio zašto Vožnja istarskim cestama više nije bezazlena: Sve više vozača suočava se s ovim problemom

Pročitajte i ovo strašne posljedice požara Raste broj krađa u Los Angelesu, policija upozorava: "Inzistiramo da ostanete na oprezu i budete spremni..."