Ne ide u Bosansku Posavinu

Predsjednica skratila posjet BiH, otkazala planirano i vraća se dan ranije

Kolinda Grabar-Kitarović i Dragan Čović (Foto: AFP) Foto: Afp
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u četvrtak završava službeni posjet Bosni i Hercegovini obilaskom nekoliko općina na području središnje Bosne u kojima su Hrvati većinsko stanovništvo. Tako je posjet BiH skraćen za jedan dan.

Prvobitno planirani trodnevni posjet skraćen je za jedan dan pa je obilazak Tuzle, Dervente i Orašja otkazan, a razlozi za to isključivo su organizacijske prirode.

Iz krugova bliskih Predsjednici doznaje se kako će taj dio sjeverne Bosne posjetiti u ožujku, kada njezin ured bude privremeno izmješten u Brodsko-posavsku županiju.

Zbog vremenskih uvjeta otkazan je i planirani obilazak franjevačkog samostana na Gučoj Gori kod Travnika pa će Predsjednica posjetiti Novu Bilu, Vitez, Žepče i Usoru.

Službeni posjet hrvatske predsjednice BiH privukao je veliku pozornost bosanskohercegovačkih medija.

Gotovo svi dnevni listovi u toj zemlji o tom su posjetu izvijestili na naslovnim stranicama.

Najtiražniji list "Dnevni avaz" uz naslov "Hrvati neće biti nacionalna manjina u BiH" kao najvažniju izdvaja poruku predsjednice Grabar-Kitarović upravo o poziciji hrvatskog naroda u toj zemlji.

Opširno izvješćujući o službenim razgovorima koje je vodila s bosanskohercegovačkim dužnosnicima te o brojnim drugim susretima, "Avaz" ističe kako je Hrvatska uvijek bila i ostat će prijatelj BiH.

"Oslobođenje" je pak o posjetu hrvatske predsjednice izvjestilo uz konstataciju kako je "dijalog najbolji put za napredak".

"Hrvatska grli BiH", naslov je kojim su na prvoj stranici o posjetu hrvatske predsjednice izvjestile banjolučke "Nezavisne novine" citirajući njezine riječi s konferencije za novinstvo koju je održala nakon sastanka s članovima Predsjedništva BiH.

Iako su posjet hrvatske predsjednice BiH pratili i negativni komentari iz nekih političkih stranaka poput izvanparlamentarnog Građanskog saveza (GS) i Stranke za BiH (SBiH), mediji u BiH tome nisu posvetili posebnu pozornost, baš kao ni prosvjedu manje skupine članova organizacije Bošnjački pokret za ravnopravnost.

Bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je lokalnim medijima kako je osobno pobornik komunikacije i rješavanja otvorenih pitanja s Hrvatskom dijalogom te kako je tijekom razgovora s predsjednicom Grabar-Kitarović inzistirao na tome da se počnu poduzimati konkretni koraci u tom pravcu.

"Inzisistirao sam da se pojača komunikacija i da se ide naprijed. Pri tome sam se pozvao na standarde, institucije i zakone koji su doneseni od međunarodnih organizacija u kojima smo članice i mi i Hrvatska, odnosno kanimo biti članica. To su Ujedinjeni narodi i Europska unija. Jedna od tih institucija je i Haški sud i moramo poštovati njegove odluke i pokazati pijetet (prema žrtvama)", kazao je Izetbegović. (Hina)