Ivanu Beneti 54 su godine. Zamjenik glavnog inspektora obrane završio je ratnu, ali i vojno-diplomatsku školu. Govori engleski i francuski. Pogled u kolekciju s odličjima, ali i biografiju impresivan je. No, zasjenili su ga drugi. Generalski čin čekao je čak 11 godina. 'Dočekao sam! Ja bi se sebe sjetio ranije ali ne ovisi samo o meni', dodaje Beneta u šali.
>> Mesić promaknuo i odlikovao pripadnike Oružanih snaga RH
Puno manje do novog čina trebalo je inženjeru prometa iz Nove Gradiške Mladenu Mikolčeviću. Vojno obrazovanje mu je na zavidnoj razini. Tu je iskustvo iz Domovinskog rata. U kadrovskoj križaljci - zaboravljen. 'U nekim trenucima mislimo da nas je netko zaboravio, pa se osjećamo malo ljuti i srditi', kaže Mikolčević, inače najmlađi hrvatski brigadni general.
No, u dijelu vojnih krugova bez kontroverzi nije prošlo ni napredovanje u karijeri prvog čovjeka ratnog zrakoplovstva. U šest godina imao je dva promaknuća. Vlado Bagarić, od danas je general bojnik. Brojka od 35 generala, koliko ih od danas ima hrvatska vojska nije nam prepreka pred NATO-om. Jedan general dolazi na tisuću vojnika. Osim u postrojbama i Glavnom stožeru, svoje mjesto imaju i u vojnim upravama. 'Generala imama točno koliko ih je potrebno imati. Još postoje 3, 4 pozicije na kojima su brigadiri, a na kojima trebaju biti generali', kaže državni tajnik u Ministarstvu obrane Pjer Šimonović.
Dvostruko smo jači od, primjerice, susjedne Slovenije. No, oni za sebe kažu da već imaju inflaciju najviših časnika. Novopečenim generalima čestitaju svake tri godine. Tako im piše i u zakonu. Sigurno je jedno - ulazak u NATO Hrvatskoj jamči da podjele generalskih činova više nema bez stručnog znanja.