Zakonske obaveze

Kako se boriti protiv poslodavca koji ne isplaćuje plaću?

Slika nije dostupna
Koja su prava radnika kada im poslodavci 'sutra' obećaju plaću i zavaravaju ih, a njihovi troškovi, krediti i obitelj su stvarni.

Zakonski je propisana obaveza poslodavca koji je radniku u radnom odnosu dužan dati posao i za isti mu isplatiti plaću, piše Pametna kuna. Ukoliko kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu nije određeno drugačije, plaća za prethodni mjesec isplaćuje se najkasnije do petnaestog dana u idućem mjesecu.

Ako na dan dospjelosti poslodavac ne isplati plaću, dužan je do kraja mjeseca dostaviti obračun iznosa koji je bio dužan isplatiti. Po Zakonu o radu obračuni plaće smatraju se ovršnim ispravama. To znači da se temelju obračuna plaće pred nadležnim sudom može pokrenuti ovršni postupak radi prisile isplate plaće.

Radnik u ovršnom postupku treba zahtijevati naplatu bruto iznosa  plaće te ima pravo tražiti i zateznu kamatu na neisplaćenu plaću. U tom slučaju kamata teče od dospijeća svakog pojedinačnog iznosa plaće pa do isplate.

>> Radnice Kamenskog: Želimo raditi, ali ne pod uvredljivim uvjetima

>> Split: Radnici DES-a počeli štrajk glađu

>> Radnici TLOS-a nastavljaju štrajk

Prema odredbi čl. 135 Zakona o radu potraživanja iz radnog odnosa zastarijevaju za tri godine. Ako poslodavac ne dostavi obračun iznosa koji je bio dužan isplatiti počinje najteži prekršaj poslodavca iz čl. 294.st.1. toč .51 Zakon o radu. Predviđena kazna poslodavcu kao pravnoj osobi iznosi 61.000 kn do 100.000 kn, dok je poslodavcu kao fizičkoj osobi zapriječena novčana kazna od 7.000 kn do 10.000 kn.

Povezane teme