Ključne točke programa

Koalicija Pomak: Zastupnici će raditi besplatno

Slika nije dostupna
Koalicija Pomak na konferenciji je predstavila nekoliko neovisnih kandidata koji će se naći na koalicijskim listama i ključne momente izbornog programa, među kojima je glavna lustracija.

Koalicija Pomak, koju čine HSP, HČSP, Obiteljska stranka i Akcija za bolju Hrvatsku, predstavila je u četvrtak nekoliko neovisnih kandidata koji će se naći na koalicijskim listama i ključne momente izbornog programa, a među ostalim se zauzimaju za lustraciju i "deprofesionalizaciju politike", odnosno za to da saborski zastupnici dužnost obnašaju besplatno.

"Do sada smo u Hrvatskoj imali političku trgovinu, rasprodaju nacionalne imovine, iseljavanje, propast gospodarstva i beznađe. Narod ćemo oslobodit plaćanja troška politike, tereta plaćanja zastupnika. Zastupnici će biti volonteri, bez plaće, plaćat će im se samo troškovi rada", poručio je predsjednik HSP-a Daniel Srb sa skupa u Histrionskom domu. Uvjeren je da će "samo tako hrvatski narod u Saboru predstavljati oni koji vole Hrvatsku".

Upitan zbog čega se pravaške stranke ni ovoga puta nisu uspjele dogovoriti o zajedničkom izlasku na izbore, Srb je odgovorio protupitanjem: "Kako se ponašati u situaciji kad neko, npr. HDZ, plati nekog ordinarnog kriminalca da osnuje novu pravašku stranku i onda nas pitaju zašto niste s ordinarnim kriminalcem" te zaključio kako je riječ o "podvalama".

Ivan Pandža (HČSP) birače je pozvao da se "opredijele za sinove 'Oluje' ili sinove UDBA-e", zauzimajući se za "lustraciju svih koji nisu za dom spremni, svih koji su i danas za zločinačke organizacije AVNOJ i ZAVNOH".

Predsjednik ABH Željko Cvrtila prozvao je velike stranke da unaprijed namjeravaju prevariti birače. "Varaju, nude jamstvene kartice, lustraciju, ukidanje srbijanske univerzalne jurisdikcije, a kad dođu na vlast, onda 'figa', koja je cijelo vrijeme bila u džepu. Nude zapošljavanje, a kad dođu na vlast, plače Lika, Slavonija, cijela Hrvatska", kazao je Cvrtila i dodao kako je razlika između tih stranaka i Pomaka u tome što u Pomaku postoji istinska volja da provede obećano.

Mate Knezović iz Obiteljske stranke apsurdom je nazvao činjenicu da o ovrhama, umjesto sudova, odlučuje Fina. "To je novi totalitarizam, kojim je duboko ugrožena hrvatska obitelj", kazao je.

Čelnici stranaka Pomaka otklonili su mogućnost poslijeizborne suradnje s HDZ-om, a kao glavni razlog naveli su to što HDZ ne podržava lustraciju.

Gospodarski program te stranke nazvali su "prosjačenjem u EU", a SDP-ov "Milanovićevim ispraznicama, naučenim u kumrovečkoj školi".

Koordinator izbornih aktivnosti Pomaka Vinko Vukadin pozvao je birače desnice da svoj glas ne daju HDZ-u, koji je, kaže, na čelu s Andrejem Plenkovićem završio proces otpočet nakon smrti Franje Tuđmana, a to je lijevi HDZ. Uvjeren je da SDP "još zastupa ideju Jugoslavije", a da Most povezuje te dvije struje.

Kazao je i kako mu "nije žao nikoga tko bira Plenkovića koji kaže da nije za lustraciju, a onda se na Bleiburgu žali".

Izvijestio je da je program Pomaka izgrađen na sedam načela, među kojima je glavna lustracija. "Dok se u Hrvatskoj ne provede politička, gospodarska, sudska i politička lustracija, Hrvatska će biti talac jugoelita", smatra Vukadin.

Kao neovisne kandidate koji će se naći na Pomakovim izbornim listama predstavio je Ivana Miškulina sa osječkog Ekonomskog fakulteta, novinare Maria Filipia i Nadu Prkačin, predsjednika riječke Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Milu Biondića, umirovljenog časnika Maksa Slavičeka, katoličku aktivisticu Ružicu Ćavar i glumca Božidara Alića, koji je poručio kako se obraća Hrvaticama i Hrvatima, dok ga "građani i građanke ne zanimaju jer u 90 posto slučajeva spadaju u one koje treba lustrirati".

Zauzeo se za ukidanje Zakona o oprostu i "procesuiranje ratnih zločinaca, kao što je četnički klub Milorada Pupovca u Hrvatskom saboru" te poručio kako u Hrvatskoj treba biti registrirana hrvatska pravoslavna crkva, dok "Srpska pravoslavna crkva nema što tražiti na ovim prostorima, jer je dokazano četničko leglo".

Filipi je uvjeren da će se Hrvatska na izborima "vratiti kući i učiniti što su učinile Mađarska, Poljska i još neke države koje dižu glavu", dok je Slaviček poručio kako će zastupati "sve one koji su Bogu vjerni i za dom spremni".

Ružica Ćavar otkrila je, pak, da je do 2000. glasovala za HDZ iz uvjerenja, a nakon toga "kako bi izabrala manje zlo". "Tada sam vidjela da je zla voda doprla do grla i da moramo naći novu opciju. Ne smijemo glasovati za manje ili veće zlo, nego za nešto što je dobro, a to je zaštita obiteljskih i moralnih vrijednosti i života", poručila je. (Hina)