Više od sat vremena bio je zauzet telefon na Odjelu reproduktivne medicine Opće bolnice u Mariboru. Na posljetku se javila medicinska sestra te se, sva izmoždena, ispričala zbog čekanja. 'Nemamo ni sekunde odmora, stalno zvone', povjerila se. Svi pozivi pacijenata dolaze iz Hrvatske, piše Večernji list. Navala je pacijenata, svi su termini zauzeti i bolnica više nikoga ne naručuje. Istodobno s početkom primjene novog Zakona o potpomognutoj oplodnji počeo je i egzodus parova koji muku muče s neplodnosti. Sličan egzodus pacijentica počeo je u Italiji 2004. godine, navodi Večernji. Četiri godine poslije pred Eshreom su izneseni rezultati ankete 500 žena koje je provela organizacija SOS neplodnost. U inozemstvo idu obrazovanije i bogatije.
Pacijenti skeptični
Iako su hrvatski ministar zdravstva Darko Milinović te posljednjih tjedana iznenada i dio struke apelirali da nije potrebno odlaziti u inozemstvo, ističući da se uspješnost potpomognute oplodnje neće smanjiti unatoč zabrani zamrzavanja predembrija i dopuštenju za oplodnju samo tri stanice, pacijenti su očito skeptični. 'Za informacije i naručivanje rezerviran je termin od 14 do 15.30 sati. Imamo tri telefonske linije i sve tri su cijelo vrijeme zauzete', objasnila medicinska sestra Daniela Hanžel za Večernji list. Osim nje, još dvije sestre odgovaraju na pozive.
'Ovo je prava ludnica'
'I prije smo imali puno pacijentica iz Hrvatske, ali ovo sada... Ovo je neusporedivo. Prava ludnica' dodaje D. Hanžel te je, uz pomoć kolegica, nekako procijenila da ih na dan telefonom i mailom kontaktira više od 30 parova. 'Ni uz najbolju volju ne možemo ih više primiti. Termini su zauzeti za više od godinu dana unaprijed. Neki zovu svakih nekoliko dana interesirajući se je li oslobođen koji termin', rekla je Hanžel. I do sada je Slovenija bila glavno inozemno odredište kamo su hrvatski parovi odlazili po pomoć, što i nije čudno kada se zna da se kod nas godišnje obavljalo manje od 2000 potpomognutih oplodnji, iako su potrebe i tri puta veće, piše Večernji list.