U Villi Dalmaciji zur Hausen se upisao u knjigu gostiju koja je namijenjena najznamenitijim posjetiteljima Splita.Studentima je, kako je izvijestio, poručio da 'traže neotkrivene i nove teme te da se ne boje suprostaviti dogmama'.Zur Hausen je gostovao Splitu u sklopu projekta 'NobelSt' čiji je pokretač hrvatski znanstvenik dr. Ivan Đikić, a po kojemu već treću godinu zaredom u taj grad dolaze i u njemu održavaju predavanja dobitnici Nobelovih nagrada. Đikić je najavio da će 2011. godine Split u sklopu tog projekta posjetiti dvojica nobelovaca - jedan iz ekonomskih, a jedan iz prirodnih znanosti.
Za otkriće da humani papiloma virus (HPV) uzrokuje rak vrata maternice zur Hausen je 2008. godine dobio Nobelovu nagradu. Na temelju tog otkrića razvijene su dijagnostičke metode i izrađena cjepiva koja, tvrdi se, sprječavaju razvoj tumora. Zur Hausen, koji je sinoć na splitskom Ekonomskom fakultetu održao dvosatno predavanje, danas je upozorio kako, unatoč tomu što je pronađeno cjepivo protiv tumora, u velikom dijelu populacije prema njemu još postoji otpor.
'Ne postoji široka svijest o važnosti uporabe tog cjepiva', rekao je zur Hausen, dodajući da bi mu farmaceutska industrija trebala sniziti cijenu kako bi bilo pristupačnije široj populaciji. Istaknuo je da je o cjepivu protiv tumora i njegovoj važnosti posebice važno govoriti seksualno aktivnim mladim ljudima. Po njegovim riječima, 21 posto svih tumora uzrokovano je infekcijom, što znači da su stečeni, ali, dodao je, ima i onih koji su nasljedne prirode, primjerice rak dojke. Također je rekao da način života, osobito pretilost ili pušenje pridonose pojavi tumora.
'Svi mi u sebi nosimo neke viruse, ali to ne znači da će se oni razviti u tumor', istaknuo je zur Hausen. U Europi se povećava broj oboljelih od tumora, rekao je, dodajući da se istodobno svako desetljeće život ljudi u prosjeku produžava za godinu i pol pa se u starijih osoba ne povećava broj oboljelih od tumora. Zur Hausen se zauzeo za razvoj posebnih središta diljem Europe u kojima bi stručnjaci, koje treba bolje educirati, ponajprije djelovali na sprječavanju pojave tumora.
Smanjena smrtnost od tumora
Dr. Đikić je rekao kako i u Hrvatskoj postoji problem needuciranosti medicinskog osoblja na prevenciji tumora, pri čemu je dodao kako se zahvaljujući edukaciji i prevenciji medicinskog osoblja u SAD-u u posljednje dvije godine prvi put u 75 godina, koliko se ondje prati, smanjila smrtnost od tumora. Po Đikićevim riječima, u svijetu svake godine 20.000 osoba oboli od tumora, a umre 12.000.
Gradonačelnik Kerum i zamjenik rektora splitskog Sveučilišta Dragan Bolanča zahvalili su zur Hausenu na gostovanju u Splitu ističući kako ono nije važno samo za taj grad, nego i za Hrvatsku. Također su rekli da zasluge za njegovo gostovanje i oživljavanje projekta 'NobelSt' pripadaju hrvatskom znanstveniku dr. Ivanu Đikiću. (Hina)