Kroničan nedostatak medicinskih sestara problem je na razini cijele Hrvatske, a u splitskoj bolnici kadar će pokušati osigurati stipendijama već u srednjoj školi.
Zašto slabi interes za ovim zanimanjem, ekipa Dnevnika Nove TV provjerila je je s medicinskom sestrom koja je nakon dva desetljeća u dala otkaz i okušala se u stočarstvu.
Nakon 22 godine karijere medicinske sestre u šibenskoj bolnici, Ivana Šimac Mehić je dala otkaz. Danas vodi uspješan OPG s mliječnim proizvodima.
"Dođe do nekakvog izgaranja. Ja sam uglavnom radila sama na 120 pacijenata, šest radnih jedinica, osam liječnika. To jednostavno da ste samo svakom rekli dobar dan, vi ste se umorili, a da ne kažem sve drugo što vas dopadne", rekla je.
Da nedostaje medicinskih sestara, slušala je od prvog radnog dana u bolničkom sustavu: "A onda bi u tom famoznom 11. mjesecu došla famozna riječ sistematizacija. Onda bi nas kao uvijek bilo viška, osim što se promijenila struktura tih mladih ljudi koje više vi ne možete zastrašivati i koji kažu ako neće biti kako mi želimo onda ćemo mi otići jer mi možemo za taj novac raditi bilo gdje."
Ako bi se slijedili standardi, samo u splitskoj bolnici nedostaje čak 500 sestara.
"Mi kontinuirano, svaki mjesec imamo otvoren natječaj. Čak uzimamo i na otvorenu zamolbu ako se dogodi da netko u međuvremenu diplomira i spreman je raditi u bolnici, ali zapravo je činjenica da se na te natječaje ne javlja puno medicinskih sestara jer ih jednostavno nema", rekla je glavna sestra u KBC Split Ivana Ercegović.
Anketirani pacijenti toliki nedostatak još uvijek ne primjećuju. "Oni su organizirani, uvijek može bolje, ali ok funkcionira", rekao je Miće. "Sve su ljubazne, malo se treba čekati, ali su ljubazne nevjerojatno. Osoblje za mene petica", rekao je Ante.
U ovoj ustanovi problem deficitarnog kadra pokušat će riješiti stipendiranjem srednjoškolaca.
"Od trećeg do petog razred u Splitu i Sinju, njima će biti ponuđena stipendija. Iznos tih stipendija će bit negdje oko 200 eura mjesečno, s tim da će one bit obvezne raditi u KBC-u onoliko dugo koliko je dugo trajalo stipendiranje", rekao je ravnatelj KBC-a Split Krešimir Dolić.
U Zdravstvenoj školi, koja je upisala jedan dodatni razred, odluka je dočekana s odobravanjem. "Proveli smo anketu i u našoj školi i u srednjoj školi u Sinju koja također obrazuje medicinske sestre i tehničare i učenici su izrazili interes za primanje takvih stipendija", rekla je ravnateljica Zdravstvene škole Split Sanja Perić. Jer najvažniji resurs svakog zdravstvenog sustava upravo je ljudski kadar.