Kapetan Dragan traži reviziju sudske odluke o izručenju

Slika nije dostupna
Australski državljanin srpskog podrijetla Dragan Vasiljković, poznatiji po retnom nadimku Kapetan Dragan nastavlja pravnu borbu protiv odluke o izručenju Republici Hrvatskoj zbog ratnih zločina što ih je počinio početkom devedesetih na teritoriju te države.

Vasiljkovićev odvjetnik Bradley Slowgrove je pred australskim saveznim sudom zatražio ponovno razmatranje odluku Područnog suda Novog Južnog Walesa od 12. travnja prema kojoj Vasiljković zadovoljava sve uvjete za izručenjem.

Također je zatražio razjašnjenje još dvaju važnih predmeta - pitanje osporavanja zakona o izručenju te Vasiljkovićev zahtjev da ga se pusti iz sydneyjskog zatvora Parklea, u kojemu se nalazi od uhićenja u siječnju 2006.

Vasiljković i dalje uporno opovrgava optužbe prema kojima je počinio ratne zločine na teritoriju Republike Hrvatske, a njegovi simpatizeri i pristalice tvrde da je nevin, ističući kako Haški sud (ICTY) nikad nije izdao sudski nalog za njegovim uhićenjem.

O njegovu slučaju australski Savezni sud raspravljat će ponovno 6. lipnja. Nakon pozitivne odluke o izručenju donesene 12. travnja, Vasiljkoviću su preostale mogućnosti na još tri žalbe različitim sudskim instancama.

Županijsko državno odvjetništvo u Šibeniku tereti ga da je kao
zapovjednik jedinice za posebne namjene u sastavu paravojnih srpskih postrojba, odnosno kao zapovjednik nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih postrojba "Alfa", postupao protivno odredbama Ženevskih konvencija.

Osumnjičen je da je u lipnju i srpnju 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi te u veljači 1993. u Bruškoj kod Benkovca mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.

Tereti ga se i da je kao zapovjednik jedinica za posebne namjene u srpnju 1991. u Glini, u dogovoru sa zapovjednikom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada i zauzimanja glinske policijske postaje, prigradskog naselja Jukinca, te sela Gornjeg i Donjeg Viduševca.