Dopisivali su se putem društvenih mreža, nakon čega 13-godišnjakinja nestaje na četiri dana. Sinoć je neozlijeđena pronađena u kući 44-godišnjaka u Muću, koji je i uhićen. Nad njim se još uvijek provodi kriminalistička istraga, a sumnjiči ga se za počinjenje kaznenog djela protupravnog oduzimanja slobode.
Sličan scenarij i prije tri dana. Djevojčica se putem Facebooka dopisivala s maloljetnikom iz Ogulina, otišla od kuće, a na kraju je pronađena. Društvene mreže u oba slučaja bila su glavni kanal komunikacije, a stručnjaci ističu - djeca nikada ne mogu znati tko se krije s druge strane.
''Trebamo djecu educirati, kao što smo ih prije 20 godina educirali da ne razgovaraju sa strancima i ne uzimaju bombone od nepoznatih osoba, tako i sad trebamo educirati da znaju kako da se ponašaju, da imaju informacijsku pismenost i higijenu korištenja interneta i da znaju sami sebe zaštititi", rekao je Alen Delić, stručnjak za internetsku sigurnost.
Društvene mreže djeci su važne baš kao i primjerice prijatelji u školi, ističe struka. Upravo zato, kažu, na roditeljima je da se aktivno uključe i u taj dio njihovih života.
"Ono što pomaže je otvoren odnos i razgovaranje s djecom o društvenim mrežama kao o najnormalnijoj stvari. Kako dijete pitate kako je bilo u školi ili na treningu, tako zapravo pitati i jesi li upoznao nekog novog na Facebooku, što radiš, što slušaš, i što te sad zanima na internetu", kaže Ella Selak Bagarić, Poliklinika za zaštitu djece i mladih.
U posljednjih pet godina policija bilježi stalni porast prijavljenih kaznenih djela počinjenih na štetu djece - čak četiri i pol tisuće takvih slučajeva na godinu.
"To je zastrašujući podatak i zapravo nam je alarm u svemu što ne činimo. Ovog trena u Hrvatskoj niti jedan sustav ne radi dovoljno na edukaciji, odnosno na prevenciji da se ovakvi slučajevi ne događaju. Mi zapravo gasimo vatru stalno", dodaje Selak Bagarić.
I zbog toga je najveća odgovornost upravo na roditeljima. "Treba pokušati s njima izgraditi odnos povjerenja, u smislu da oni imaju povjerenja reći svojim roditeljima što se događa pa i na društvenim mrežama", kaže Dora iz Zagreba
"Ja sam tako sve u životu sa svojom djecom, na razgovor išla, bez nekakve strogoće, nego sam sve na razgovor dobila što sam mislila", rekla je Ankica iz Požege.
A koliko je situacija ozbiljna, govore podaci iz istraživanja Poliklinike za zaštitu djece i mladih. Od 1400 ispitane djece, 250 našlo bi se s nepoznatom osobom. 120 ih je to već učinilo.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr