Na konferenciji u zagrebačkoj Gradskoj skupštini predstavnici 30 gradova i županija upoznati su s prekograničnom suradnjom u slivu Save na zaštiti od štetnog djelovanja velikih voda, ulogom Crvenog križa u poplavama, epidemiološkim posljedicama poplava, procjenama potreba i planiranja psihološke pomoći u poplavama i sl.
Ističući da je ove godine zagrebački Ured za upravljanje u hitnim situacijama, osim u Hrvatskoj, pomagao u saniranju posljedica poplava u BiH i Srbiji, Kalinić je istaknuo da je, uz sustav gradskih nasipa, odteretni kanal Sava-Odra ključ obrane Zagreba od poplava.
Kalinić: 'Ja sam tu jer je Milan Bandić bio i ostao moj prijatelj'
"Tražit ćemo da se nastavi gradnja tog odteretnog kanala, kako bi postao kanalom Sava-Odra-Sava, čime bi se zaštitio i Sisak", najavio je Kalinić.
Europska unija donijela je direktivu o procjeni i upravljanju rizicima od poplava, koja od zemalja članica zahtjeva ocjene o tome koja su područja i obalne linije u opasnosti od poplava, izradu karata opasnosti od poplava i poduzimanje koordiniranih mjera kako bi se smanjio rizik od poplava.
Zamjenica gradonačelnika Vesna Kusin rekla je da se Zagreb obranio od poplava sustavnim radom i planiranjem, što nažalost nije slučaj kod nekih drugih gradova i mjesta u zemlji.
"U obrani od poplave mora postojati tijesna suradnja od lokalne zajednice do državnih organa, njihova čvrsta koordinacija te na vrijeme izrađeni planovi obrane. Moramo se znati nositi i upravljati poplavnim rizicima", istaknula je Kusin.
Hrvatska je kao članica EU, sukladno Direktivi o procjeni i upravljanju rizicima od poplava, do 2011. trebala donijeti procjenu riječnih bazena i obalnih područja u opasnosti od poplava, do 2013. izraditi karte rizika od poplava, te do 2015. donijeti planove upravljanja poplavnim rizicima koji su usmjereni na prevenciju, zaštitu i pripravnost, napomenula je Kusin. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook