rast cijena u građevini

Cijene su danas 30 posto više, ali potražnja raste: "Savjetovao bih da dvaput razmisle..."

Cijene u građevini Foto: DNEVNIK.hr
Znatno su proteklih godina rasle cijene u građevini. Od materijala do usluga i samih majstora. Dnevnik Nove TV provjerio je što se nekad moglo, a što danas može kupiti za istu cijenu.

U posljednje četiri godine cijene građevinskog materijala išle su gore za gotovo 30 posto.

Odnosno, još opipljivije: "2021. godine ste za 150.000 eura mogli kupiti jedan lijepi stan od 60 kvadrata u nekom širem području grada Zagreba, a danas se za isti taj novac može kupiti 35 do 40 kvadrata", rekao je Saša Perko, direktor građevinskog poduzeća.

Građevinari objašnjavaju – poskupjelo je sve.

"Zemljišta su porasla 15 do 20 posto unazad 2 do 3 godine, ulazni troškovi projektanata, stručnih nalaza su rasli, ali i cijene ruku majstora, odnosno usluge", nadodao je Perko.

Cijene materijala, kažu, sad su se stabilizirale. Ali nekretnine su sve skuplje zbog velike potražnje. Građani i dalje nekretnine vide kao najbolju investiciju. No, i one su, zbog velike potražnje, sve skuplje.

"Vidimo da se veliki broj stanova kupuje za gotov novac i velika količina gotovog novca kod kućanstava isto tako pokreće, a ponuda je slaba. Gradovi nemaju dovoljno prostor u svojim prostornim planovima za izgradnju stanova i mislim da je tu velika odgovornost na općinama i gradovima. (...) Svakako bih savjetovao građane da dvaput razmisle prije nego kupuju stan na ovim visokim razinama cijena", poručio je Damir Novotny, ekonomski analitičar.

Više detalja pogledajte u videoprilogu reporterke Dnevnika Nove TV Karle Trstenjak