Cijena ispred kvalitete

Što se ugrađuje u tijela hrvatskih pacijenata? "Ne znamo kakvi su krajnji rezultati implantata koje ugrađujemo"

1/4 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
U hrvatskim je bolnicama moguće u različitim državnim bolnicama dobiti implantate različitih proizvođača i kvalitete. Evidencija implantata ne postoji, a u javnoj se nabavi ispred kvalitete često stavlja cijena.

U hrvatskim bolnicama koriste se implantati različitih proizvođača i kvalitete. Zbog toga neki pacijetni dobivaju kuk iz Kine, dok drugi dobivaju koljeno iz Švicarske.

"Implantanti koji dolaze na tržište, za razliku od lijekova, nemaju obvezu prolazaka predkliničkih i kliničkih studija. Potrebno je samo zadovoljiti određene normative uvjetovane iz Europske unije. Mi liječnici dolazimo u situaciju da ne znamo kakvi su krajnji rezultati implantata koje ugrađujemo", rekao je dr. med. Boris Žulj iz KBC-a Osijek.

Dr. med. Boris Žulj, KBC Osijek (Foto: Dnevnik.hr) Foto:DNEVNIK.hr

Ugradnju implatata plaća Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), no ne snosi odgovornost za njihovu kvalitetu. Iz HZZO-a kažu kako implatate bolnice nabavljaju same, a oni ih plaćaju po Zakonu o javnoj nabavi, a on trenutačno propisuje samo ekonomski kriterij.

Zbog loših implantanata pacijenti ponovno moraju pod nož

Struka kaže kako je prosječan vijek kvalitetnijih endoproteza desetak godina. One lošije, uglavnom i jeftinije, traju i upola kraće, zbog čega pacijenti često moraju ponovno pod nož.

"Za stare ljude to znači puno puno veću patnju. Otežava im život i dovodi ih i do nepokretnosti jer se ne oporave od takvih zahvata. Puno njih do same smrti ostanu ležati u krevetu", rekla je Jasna Karačić iz Udruge za promicanje prava pacijenata.

Bolnica/Ilustracija (Foto: Dnevnik.hr) Foto:DNEVNIK.hr

Liječnički zbor (HLZ) traži uvođenje Nacinalnog registra endoproteza. U njemu bi se evidentirali svi slučajevi implatacije s imenima bolesnika, ali i specifikacijama endoproteza kako bi se one na kontrolnim pregledima ocjenjivale.

"Registar bolesnika s ugradbenim materijalima je, u ovom trenutku, jedini mogući postupak kojim možemo validirati kvalitetu tog proizvoda", rekao je prof. dr. sc. Robert Kolundžić, predsjednik Hrvatskog ortopedskog društva HLZ-a.

Slični registri u razvijenijim država Europe već odavno su svakodnevica. Švedska je prve uvela još 1976. godine.
 

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr

Povezane teme