Ljetne vrućine

Kako preživjeti ljeto i toplinski udar?

Slika nije dostupna
Toplinski val koji je stigao u naše krajeve sa sobom nosi niz opasnosti, pogotovo za djecu i starije građane.

Temperature koje će se ovih dana penjati i do vrelih 38 stupnjeva, podrazumijevaju pojačan oprez kako nam vrijeme provedeno na suncu ne bi ostalo u neugodnom sjećanju. Posebno ugrožene skupine su djeca, osobe starije životne dobi i kronični bolesnici.

Preporučuje se izbjegavanje boravka na otvorenom u vrijeme velikih vrućina, a ako je to neizvedivo, onda se preporučuje kretanje po hladu.

Bitno je obratiti pažnju i na klimatizirane prostorije, odnosno pripaziti da razlika između unutarnje i vanjske temperature nije prevelika jer je to veliki šok za organizam. U vrijeme velikih vrućina treba piti dovoljno tekućine i pojačati njezin unos.

Prim. mr.sc. Branislava Resanović iz Zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar i naglašava kako količina unesene tekućine ovisi o aktivnosti pojedinca, o starosnoj dobi i metabolizmu.

U ljetnim mjesecima bilo bi dobro izbjegavati pržena, pohana, slatka i jako začinjena jela te se okrenuti sezonskom voću i povrću Za vrijeme velikih vrućina važno je ne opterećivati tijelo i 'grijati ga' teškom hranom. Preporuka liječnice Resanović je da jedemo što lakše probavljivu hranu. U ljetnim mjesecima bilo bi dobro izbjegavati pržena, pohana, slatka i jako začinjena jela te se okrenuti sezonskom voću i povrću.

>> Toplinski udar: Temperature iznad 35 stupnjeva

Lagana, prozračna odjeća, šešir i sunčane naočale biti će odlični saveznici u zaštiti od UV zračenja. Pojačan unos vitamina C također se preporučuje jer sunce itekako iscrpljuje organizam.

'Kako nas vitamin C po zimi štiti od prehlada i viroza, tako nas i po ljeti štiti od toplinskog udara', pojašnjava prim. mr. sc.Resanović.

Kada živa u termometru prijeđe 35 stupnjeva bilo bi dobro prilagoditi dnevne aktivnosti hladnijem dijelu dana i izbjegavati tjelesni napor. Boravak na otvorenome bilo bi dobro izbjegavati u razdoblju od 10 do 17 sati zbog štetnosti UV zračenja, a to se posebno odnosi na izravno izlaganje suncu. Korištenje krema s UVA i UVB zaštitom je više nego preporučljivo.