31-godišnja Ivna Petrunić na Zavodu za zapošljavanje je 8 mjeseci. Diplomirana je novinarka, ima 3 godine radnog iskustva, a bez posla je. Posao je tvrdi teško naći jer poslodavci sve više traže oku ugodnog suradnika, a crno-bijele kombinacije uz sivu, tvrdi Ivna, bez razmišljanja provjereno pale. 'Primijetila sam kad god sam išla na neke intervjue za posao da su svi upravo posvetili pažnju tom izgledu, od nekakvih recimo stereotipa bijela košulja, uredni nokti, ispeglana kosa, decentan nakit, neupadljiva šminka', priča Ivna.
Poslodavcu, tvrde kadrovski stručnjaci, ljepota i prvi dojam nisu presudni za dobivanje posla. Bitan je cijeli paket koji kandidat nudi, od radnog iskustva, načina komunikacije i ponašanja tijekom intervjua. Na temelju toga kandidat će dobiti svoju ocjenu. 'Što znači imidž? u jednom ibm-u je imidž totalno nebitan, za novinara koji je pred kamerom je imidž bitan dok za osobu koja se natječe za rad u slastičarni imidž nije toliko bitan, kod hostesa je bitan', objašnjava Saša Matijašević, voditelj tima 'MojPosao'.
Izbjegavati privlačenje pozornosti
Odjeća je jedan od elemenata koji će svjesno ili nesvjesno, tvrde stručnjaci, odigrati ulogu za dobivanje posla, a uz to bitna je urednost. Greške kojima muškarci ili žene na neki način privlače pozornost ipak bi trebalo izbjegavati. 'Kod žena to je najčešće pretjerana šminka, ili puno pretjerani nakit, koji uz to i zvecka ili duboki dekolte. To su tri najčešće greške koje sam ja primijetila. Kod muškaraca je to sad zvuči možda ne fer, jedna pristojna košulja, ili hlače sa kravatom, ili bez, uvijek izgledaju pristojno i uredno, ali evo ima i tu primjera sa pretjerano sportskim izričajem, ili previše naušnica, ili piercinga', kaže Vera Čubranić Zovko, direktorica ljudskih resursa Nove TV.
Iz ovakvih negativnih primjera može se ponešto i naučiti. Ipak, želite li posao za koji se natječete, ispred dobrog i dotjeranog izgleda, kompetencija će najčešće odnijeti prevagu.