Gregurić je kazala da su se u Beogradu sastali s Florence Hartmann i njezinim suradnicima te su imali i sastanak u jednom odvjetničkom uredu.
"Na srpskoj granici okružila su nas četiri granična policajca te rekla da odmah izađemo iz auta. Sva četvorica su praktički rastavila auto. Tražili su novac. Imala sam 400 kuna, ali to im nije bilo dovoljno. Htjela sam posegnuti za mobitelom, ali rekli su mi da to nije dopušteno. Nakon toga su Kajkića policajci odveli i nakon nekog vremena došle su dvije policajke koje su odvele i mene. Nisam znala što se događa s Kajkićem niti su nam rekli što rade", kazala je Gregurić.
Istaknula je da su joj oduzeli mobitel i sve tehničke stvari te ih odnijeli.
"Pretresli su mi torbu, pregledali svaki papir, oduzeli sve dokumente i detaljno me pregledali. Nakon toga su zaključale prostoriju, a ja sam sprovedena u prostoriju do koje se nalazio Kajkić. Pretres je obavljen bez objašnjenja. Jedan muškarac rekao mi je da sam privedena jer su me prijavili njihove kolege iz Hrvatske. Pitali su me koliko surađujem sa SOA-om i postavljali mi ozbiljna pitanja. Rekli su mi da je Kajkić uhićen i da s njim potpuno drugačije razgovaraju. To sam i sama čula jer se čula buka, prijetnja i vikanje", kazala je.
Naglašava da je cijeli postupak bio zastrašujući.
"Sve do ispitivanja nismo znali što se događa. Ispitivanje je trajalo nekoliko sati bez ikakve pauze. Bilo je zastrašivanja, ispitivanja o određenim osobama. Najviše ih je zanimalo istraživanje zločina na Ovčari. Pitali su nas i o VIlimu Karloviću, postavljali su i pitanja o političarima, između ostalog i Brkiću", rekla je.
Gregurić je rekla da je o svemu obavijestila Vladu, Sabor, Ministarstvo branitelja, saborske odbore...
"O svemu je zahvaljujući Marijani Petir obaviještena i Europska komisija", rekla je Gregurić.
Na kraju je poručila da su ih nakon ispitivanja pustili bez ikakvih papira.
Što se dogodilo na granici, objasno je i Nikola Kajkić.
"Nakon događaja bio sam potresen i samo sam htio što prije doći kući. Moja obitelj bila je zabrinuta. Sljedeći dan otišao sam u bolnicu zbog bolova te potom uputio prijavu DORH-u. U Beograd nisam išao s ciljem istraživanja. Moje istraživanje završilo je u veljači i od tada ne radim ništa po pitanju istraživanja ratnih zločina", kazao je Kajkić, inače suspendirani MUP-ov istražitelj ratnih zločina na Ovčari.
Istaknuo je da je i dalje predsjednik policijskog sindikata te je u Beogradu mnogo puta bio u privatnom aranžmanu.
"Znao sam odmah da nešto nije u redu. Zatražili su me da stanem sa strane te da im predam dokumente o vozilu i izađem van. Oni su napravili detaljnu pretragu auta, skidali su tapecirung i rezervne gume. Potom sam svoje stvari morao iznijeti u prostoriju za zadržavanje. Skinuli su me do gola i pregledali me. Pitao sam zašto me pregledavaju, nisu mi ništa htjeli reći. Uz policajce je bio prisutan i jedan djelatnik BIA-e. Rekli su mu da oni rade za BIA-u. Pitali su me znam li koje su njihove obavijeste – premlati i ubij. Rekli su mi da sam ja maltretirao Srbe na ispitivanju. Psovali su mi ustašku mater i govorili da sam đubre", kazao je Kajkić i dodao da je sve optužbe demantirao.
Kajkić tvrdi da su ga u jednom trenu srušili, na što se on potužio na maltretiranje.
"U jednom su mi trenu rekli da će me zatvoriti s pederima... Ovakvo poniženje još nisam doživio. Prijetili su i mojoj obitelji.", kazao je Kajkić i dodao da su ga policajci u jednom trenu i udarili.
Kajkić tvrdi da njemu ni u jednom trenutku nije rečeno da je prijava došla iz Hrvatske.