"Prije 18 godina Ina je bila toliko jaka da je u paketu mogla kupiti i MOL i OMV, a danas je lovina zahvaljujući direktorima koji su sudjelovali u isisavanju kompanije i gurali je u privatizaciju kako bi zaštitili svoje pozicije", izjavio je Kajin na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru, osvrčući se na nagađanja o zamjeni Ininih dionica za MOL-ove.
Ističući kako ni jedan direktor velikih hrvatskih tvrtki, nakon njihove privatizacije, nije smijenjen, Kajin je upitao jesu li Inini "direktori vodili privatizacijske poslove zbog kompanije ili zbog sebe".
Ocijenio je kako je premijer Ivo Sanader, puštanjem u javnosti priče o mogućnosti da se privatizacija Ine dovrši zamjenom njezinih dionica u državnom vlasništvu za dionice MOL-a, "bacio ješku za koju su se uhvatili i oporba i sindikati, a u drugi je plan gurnuta priča da će dovršenjem privatizacije Ine te planiranom privatizacijom HEP-a Hrvatska izgubiti energetsku neovisnost".
"Gubitkom tih kompanija Hrvatska će biti država ograničenog suvereniteta.
Kao što je u privatizaciji upropaštena Ina, koja danas vrijedi samo milijardu eura, tako će biti upropašten i HEP", rekao je Kajin i pogreškom ocijenio prodaju 20 posto plus jedne dionice Ine mađarskom MOL-u koji je time stekao upravljačka prava.
Sabor je pozvao da se usprotivi zamjeni Ininih dionica i prodaji HEP-a, a kolika je važnost da HEP ostane u državnom vlasništvu vidi u činjenici da struja, bez obzira što je riječ o državnoj tvrtki, nije poskupjela tri godine.